Sesten ize: Tasarım perspektifinden ses görselleştirme üzerine deneysel bir çalışma
Sound to mark: An experimental study on sound visualization from a design perspective
- Tez No: 922054
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK ÜRKMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Güzel Sanatlar, Science and Technology, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Ses görselleştirme pratiği, geçici olanı görünür kılmanın, işitsel olanı işaretler, semboller, notasyon sistemleri ve grafik temsiller aracılığıyla görselde gösterebilmenin yollarını sunar. Bu çoğunlukla deneysel pratik, teknolojik ve kültürel değişimlerden güçlü bir şekilde etkilenmiştir. Ses görselleştirme örnekleri tarih boyunca erken fonetik alfabelerden İtalyan fütüristlerinin posterlerine kadar pek çok dönemde ortaya çıkmış olsa da ses kayıtlarının mümkün hâle geldiği ve akustik çalışmaların ilerlediği 20. yüzyılda, müzikal ve fonetik sistemlerin ötesinde bir alan olarak gelişmeye başlamıştır. Günümüzde ise dijital teknolojiler ve medya araçlarındaki yenilikler, sesin hem kullanımı hem de görselleştirilmesi için yeni olanaklar sunmaktadır. Bu çalışma, sesi deneysel fenomenoloji, işitsel materyalizm, göstergebilim ve deneysel psikoloji perspektifleri bağlamında, diğer duyularla ilişkilendirerek ele almıştır. Ses nesnesi, ses manzarası, akustik mekân ve gürültü (noise) gibi ses çalışmalarında kullanılan kavramlar üzerinden işitselin görsel kültürdeki izlerini anlamaya yönelik bütüncül bir çerçeve oluşturulmaya çalışılmıştır. Bu kavramlar üzerinden, ses görselleştirmenin hem sesi dönüştürülebilir bir malzeme olarak, hem de anlam üreten ve ileten bir ortam olarak ele aldığı farklı yaklaşımları görünür kılmak amaçlanmıştır. Çalışmada, fonetik alfabe, müzik notasyonu ve diğer akustik teknolojiler gibi ses görselleştirme tarihini şekillendiren yöntemler birer görselleştirme pratiği olarak göstergebilim alanının da yardımıyla incelenmiş, böylece görselleştirme yöntemlerinin nasıl farklılaştığı ortaya konmaya çalışılmıştır. İzi sürülen teknolojik değişimin ve işitsele dair gelişen kültürel algının tasarım alanındaki izlerini ortaya koymak amacıyla farklı mecraların bir araya geldiği çok yönlü ve çok duyulu örnekler açıklanan sese dair yaklaşımlar ve görsel işaretler üretme yöntemleri bağlamında değerlendirilmiştir. Böylelikle hareketin ve çok duyulu ortamların arttığı yüzyılın hızlı ritmine uygun olarak ortaya çıkan farklı ifade biçimlerini ampirik olarak belgelemek ve ses görselleştirmenin bir araç olarak görsel yaratıcılık biçimlerini dönüştürme potansiyelini ortaya koymak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Sound visualization as a practice offers ways to make the ephemeral visible, the aural to show itself in the visual through signs; symbols, notational systems and graphical representations influenced heavily by the changing technology and culture. Although sound visualization has appeared at various points throughout history, from the early phonetic alphabets to the posters of Italian futurists, it was in the twentieth century that the field sound visualization began to flourish outside of musical and phonetic systems as a result of advancements in acoustic studies as recording sounds become possible. Today's new advancements in digital technologies and media tools provide fresh opportunities for both the use and visualization of sound. This study examines sound at the intersection of experimental phenomenology, sonic materialism, semiotics, and experimental psychology in comparison with the other senses. The study delves into key concepts from sound studies, such as the sound object, soundscape, acoustic space, and noise, to establish a comprehensive framework for understanding the aural and its traces on the visual culture. These concepts illuminate how approaches to sound visualization can vary, not only in treating sound as a material to be transformed but also as a medium that shapes and conveys meaning. The systems and technologies are examined throughout the study to show the varied ways and methods that shapes the practice throughout history such as the phonetic alphabet, musical notation and other acoustic technologies with the help of semiotics. Examples that are at the intersection of different mediums in art and design are examined throughout the study to create an empirical record of the different expressive outcomes in tune with the fast-changing rhythm of the century, to establish sound visualization as a way to alter the visual modes of creativity.