Örgüt kültürünün örgütsel bağlılık ve işten ayrılma niyeti üzerine etkisi - Kahramanmaraş depremleri sonrası tekstil firmaları örneği
The effect of organizational culture on organizational commitment and quitter intent - The example of textile companies after Kahramanmaraş earthquakes
- Tez No: 922053
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MELİH EYİTMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez, örgütsel bağlılığın örgüt kültürü ve işten ayrılma niyeti üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, Kahramanmaraş'taki tekstil firmaları özelinde gerçekleştirilmiştir. Örgütsel bağlılık, çalışanların organizasyona olan bağlılık seviyelerini ifade ederken, örgüt kültürü ise bir örgütün değerleri, normları ve alışkanlıkları bütününü temsil eder. İşten ayrılma niyeti ise çalışanların mevcut işlerinden ayrılmayı düşünme eğilimlerini ifade eder. Tezde, örgütsel bağlılığın yüksek olduğu durumlarda örgüt kültürünün rolü ve işten ayrılma niyetinin nasıl etkilendiği analiz edilmiştir. Araştırma yöntemi olarak anketler kullanılmış, veriler SPPS (Statistical PackagefortheSocialSciences) kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, güçlü bir örgüt kültürünün ve yüksek örgütsel bağlılığın, çalışanların işten ayrılma niyetlerini azalttığını göstermektedir. Ayrıca, örgütsel bağlılık ile örgüt kültürü arasında pozitif bir ilişki bulunmuş, bu durumun çalışanların iş tatmini ve bağlılıklarını artırarak işten ayrılma niyetlerini azaltmada önemli bir rol oynadığı ortaya konmuştur. Sonuç olarak, örgütsel bağlılığın artırılması ve güçlü bir örgüt kültürünün oluşturulması, iş gücü istikrarını sağlamak ve işten ayrılma niyetlerini minimize etmek için etkili stratejiler olarak değerlendirilmektedir. Tezin bulguları, Kahramanmaraş'taki tekstil firmaları başta olmak üzere, benzer sektörlerdeki firmalar için de geçerli stratejik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the effects of organizational commitment on organizational culture and the intention to quit. The study is conducted within the context of textile firms in Kahramanmaraş. Organizational commitment refers to the level of attachment employees have to their organization, while organizational culture encompasses the values, norms, and practices of an organization. The intention to quit reflects the tendency of employees to consider leaving their current job. The thesis analyzes how organizational culture and the intention to quit are influenced when organizational commitment is high. Data were collected through surveys and analyzed using SPSS (Statistical Package for the Social Sciences). The findings indicate that a strong organizational culture and high organizational commitment are associated with reduced intentions to quit. Additionally, a positive relationship was found between organizational commitment and organizational culture, suggesting that this relationship plays a crucial role in enhancing employee job satisfaction and commitment, thereby decreasing the intention to quit. In conclusion, increasing organizational commitment and fostering a robust organizational culture are effective strategies for ensuring workforce stability and minimizing turnover intentions. The findings of this thesis offer strategic recommendations not only for textile firms in Kahramanmaraş but also for similar firms in related sectors.