Generation of hydrophobin coated liposome for improved drug bioavailability
İlaç biyoyararlımının arttırılması için hidrofobin kaplı lipozom geliştirilmesi
- Tez No: 922062
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM MÜFTÜOĞLU, PROF. DR. GÜNSELİ BAYRAM AKÇAPINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medikal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Nanoparçacıkların yüzey özellikleri, biyolojik çevresi ile etkileşimi yanında, kararlılığı, biyouyumluluğu, hedefleme kabiliyeti ve hücre içine alımında da kritik etkisi bulunmaktadır. Hidrofobin4 (HFB4) ipliksi mantarlar tarafından üretilen bir sınıf II hidrofobin proteini olup, hidrofobik-hidrofilik arayüzde doğal olarak dizilme özelliğine sahiptir. HFB4 biyouyumluğu, toksik olmaması, biyolojik olarak parçalanabilmesi ve amfipatik olması gibi değerli özellikleri, hidrofobik ilaçların çözünürlüğü ve biyoyararlanımın arttırılmasında potansiyel fayda sağlayabilir. Bu çalışmada, HFB4 kaplı doksorubisin içeren lipozomun fizyokimyasal özellikleri (büyüklük, çoklu dağılım endeksi, zeta potansiyeli, morfoljisi, kararlılığı ve farklı pH değerlerinde ilaç salınımı), hücre içine alımı ve antikanser etkileri araştırılmış olup PEG kaplı lipozom ile karşılaştırılmıştır. Araştırma sonucunda bütün formülasyonların küresel olup, büyüklük ve morfoloji açısından iyi bir homojenliğe sahip olduğu gözlemlenmiştir, 4 °C derecede 60 gün süren çalışmada, HFB4 kaplamasının ilaç salınım profilini değiştirmeden lipozomun fizyokimyasal kararlılığını arttırdığını göstermiştir. Ayrıca asidik pH'ta (pH 5.6) fizyolojik pH'a (pH 7.4) göre daha yüksek doksorubisin salınımı sağlaması sebebiyle, hidrofobik ilaçların asidik tümör ortamına dağıtımında avantaj sağlaması beklenmektedir. Benzer özellikler doksorubisin yüklü PEG kaplı lipozomda da gözlemlenmiştir. Her iki formülasyon ile konvansiyonel doksorubisine göre daha yüksek hücre içine alım gösterilmiş olup anti-kanser etkinin uzun salınım etkisi sebebiyle daha düşük olduğu gözlemlenmiştir. MCF7 kanser hücre hattı üzerinde doksorubisin ile yapılan çalışmada HFB4 kaplı lipozomun, PEG kaplı lipozoma göre daha yüksek sitotoksisite sağladığı görülmüştür. Bu sonuçlar doğrultusunda, lipozom kaplamasında HFB4 kullanımının hidrofobik ilaçları toksik olmayan, kararlılığını koruyan, ve uzatmalı salınım sağlayacak şekilde tümör ortamına taşınmasında yüksek fayda sağlayacağı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The surface properties of nanoparticles are vital in determining how they interact with biological environments, affecting factors such as cellular uptake, targeting capabilities, stability and biocompatibility. Hydrophobin 4 (HFB4), a class II hydrophobin derived from filamentous fungi, naturally self-assembles at hydrophobic-hydrophilic interfaces. Due to its biocompatibility, non-toxicity, biodegradability, and amphipathic nature, HFB4 is particularly beneficial for enhancing the solubility and bioavailability of water-insoluble agents. This study examined and compared the physicochemical properties (including size, polydispersity index, zeta potential, morphology, stability, and release rate at various pH levels), as well as internalization to cell and antitumor efficacy of both HFB4-coated empty liposomes (HFB4L) and Doxorubicin-loaded liposomes (Dox-HFB4L) to PEGylated liposomes (PPL). All formulations have a good size homogeneity, spherical, and homogenous morphology. Encapsulation with HFB4 enhanced the stability for Dox-HFB4L over 60 days at 4 °C while not significantly impacting the release of Dox HFB4L. Additionally, it facilitated a higher release of Dox at acidic pH (pH 5.6) in comparison to to physiological pH (pH 7.4), suggesting the delivery of hydrophobic drugs to low pH tumor environments. Both formulations demonstrated higher cellular uptake than free Dox, but they had a reduced antitumor effect because of the controlled release of Dox. Importantly, Dox-HFB4L exhibited higher cytotoxicity than Dox-PPL in MCF7 cells. It can be proposed that coating liposomes with HFB4 might provide enhanced advantages for delivering water-insoluble drugs to tumor cells and tissues in a sustained, stable and non-toxic way.