Integrating history, institutions, and soft power tools: South Sorea's comprehensive approach to public diplomacy and nation branding
Tarih, kurumlar ve yumuşak güç araçlarının entegrasyonu: Güney Kore'nin kamu diplomasisi ve ulusal markalaşmada kapsamlı stratejisi
  1. Tez No: 922061
  2. Yazar: BANUNUR ÖZYAPICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL GÜLDEN OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu tez, 1948 yılından itibaren Kore Cumhuriyeti'nin kamu diplomasisi ve ulusal markalaşma stratejilerini inceleyerek, bu stratejilerin ülkenin küresel etkisini artırmadaki rolüne odaklanmaktadır. Güney Kore'nin, kamu diplomasisi kanallarını siyasi ve ekonomik hedeflerine ulaşmak için başarılı bir şekilde kullanan bir ülke olduğunu savunmaktadır. Araştırma, Kore'nin tarihini inceleyerek, kamu diplomasisi uygulamalarını şekillendiren temel kültürel ve siyasi faktörleri vurgulamaktadır. Ayrıca, kültürel diplomasi, medya, eğitim, spor diplomasisi ve Kore Dalgası (Hallyu) gibi yumuşak güç unsurlarının, Kore'nin uluslararası imajını güçlendirmedeki rolünü analiz etmektedir. Bunun yanı sıra, devlet ve devlet dışı aktörlerin rollerini içeren Güney Kore'nin kamu diplomasisini destekleyen kurumsal çerçeve de ele alınmaktadır. Tezin bulguları, Güney Kore'nin kamu diplomasisindeki başarısının, çeşitli aktörleri ve politikaları stratejik olarak bütünleştiren kurumsallaşmış yaklaşımından kaynaklandığını göstermektedir. Bu çalışma ayrıca, dijital medya, gastro-diplomasi, çevrimiçi oyunlar ve edebiyat gibi küresel eğilimlere uyum sağlamanın, Kore'nin gelişen yumuşak güç stratejisinin temel bileşenleri olduğunu ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, her başkanlık döneminin Kore'nin ulusal markalaşma sürecine yaptığı benzersiz katkıları da incelemektedir. Güney Kore'nin ulus markalama ve kamu diplomasisi stratejileri, diğer ülkeler için bir model niteliğindedir. Yumuşak gücü entegre ederek, küresel eğilimlere uyum sağlayarak ve kamu ile özel sektör arasındaki iş birliğini teşvik ederek, Güney Kore kendini bir kültürel ihracatçı olarak konumlandırmıştır. Kültürel unsurları tarihle harmanlayarak, yenilikçiliğin ve uyum sağlamanın önemini göstermektedir. Güney Kore örneği, birleşik bir kurumsal çerçevenin, kültürel ve diplomatik girişimlere yapılan sürekli yatırımların ve zorlukları büyüme ve etki fırsatlarına dönüştürme kapasitesinin önemini vurgulamaktadır. Kore'nin deneyimi, ülkelerin kimliklerini nasıl şekillendirebileceği ve küresel arenada etkili oyuncular olarak nasıl konumlanabileceği konusunda değerli iç görüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the Republic of Korea's public diplomacy and nation branding strategies from 1948 onwards, focusing on their role in enhancing the country's global influence. It argues that South Korea is a successful case of utilizing public diplomacy channels to advance its foreign policy objectives both politically and economically. The research explores Korea's historical background, highlighting key cultural and political factors that have shaped its public diplomacy and nation branding practices. It analyses the role of soft power instruments such as cultural diplomacy, media, education, sports diplomacy, and the Korean Wave (Hallyu) in strengthening Korea's international image. Additionally, it examines the institutional framework supporting South Korea's public diplomacy efforts, including the roles of state and non-state actors. The findings indicate that South Korea's success stems from its institutionalized approach that strategically integrates various actors and policies. The study highlights Korea's adaptation to global trends such as digital media, gastro-diplomacy, online gaming, and literature as key components of its evolving soft power strategy. Moreover, it underscores the unique contributions of each presidential administration to Korea's nation branding efforts. South Korea's nation branding and public diplomacy serve as a model for other nations. By integrating soft power, adapting to global trends, and fostering collaboration between government and private sectors, South Korea has positioned itself as a cultural exporter. Its ability to combine cultural assets with historical narratives demonstrates the importance of innovation and adaptability. The South Korean example highlights the significance of a unified institutional framework, sustained investment in cultural and diplomatic initiatives, and the ability to turn challenges into opportunities. South Korea provides insights into how nations can shape their identity and position themselves as influential global players.