Sosyal bilgiler öğretmenlerinin kültürel miras öğretimine yönelik yeterlilikleri ile kullandıkları yöntem ve tekniklerin belirlenmesi: Safranbolu örneği
Determining the competencies of social studies teachers in teaching cultural heritage and the methods and techniques they use: Safranbolu example
  1. Tez No: 922066
  2. Yazar: AYSUN ÖZKAYNAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Miras ve Miras Alan Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Kültür, bir toplumun toplumsal gelişimi boyunca şekillenen, düşünce tarzlarını, inançlarını, değerlerini, davranışlarını ve yaşam biçimlerini kapsayan bir olgudur. Kültürel miras kavramı ise, toplumların en değerli zenginliklerinden biri olarak, geçmişten günümüze aktarılan bu birikimin tamamıdır. Bir toplumun varlığını sürdürebilmesi ve devamlılığını sağlaması, kendinden sonraki nesillere kültürünü taşınabilmesi ile mümkün olmaktadır. Bu bağlamda kültür aktarımın örgün eğitim kurumlarında en önemli aktarıcıları öğretmenlerdir. Okullarda kültür aktarımın yapıldığı, geçmiş ve şimdiki kültürel değerlerin öğrencilere aktarıldığı ders ortaokul kademesinde Sosyal Bilgiler dersi, bu dersin öğretmenleri de Sosyal Bilgiler öğretmenleridir. Çünkü Sosyal Bilgiler Öğretim Programında kültürel mirasın öğretimi ve korunmasını içeren öğeler bulunmaktadır. Öğretim programı hedeflerinden 131 kazanımın 28i kültürel miras ile ilgili olması sebebiyle kültürel bilgi birikimleri ve derslerinde kültür aktarımındaki duyarlıklıları Sosyal Bilgiler öğretmenlerine çok büyük sorumluklar yüklemektedir. Çünkü eğitim kurumlarında uygulanan eğitim ve öğretim faaliyetleri sayesinde bireylerin kültürel kimlikleri oluşmaktadır. Bu araştırmada Karabük İli Safranbolu ilçesinde görev yapmakta olan Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin Kültürel Miras konusundaki görüşleri ve kültürel miras konularını öğrencilerine aktarırken kullandıkları yöntem ve teknikler araştırılmıştır. Araştırmanın amacı Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin Kültürel Miras konusundaki görüşlerinin alan yazına katkı sağlaması ve bu konudaki eksikliklerin belirlenerek, İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri, İl Milli Eğitim Müdürlükleri ve MEB bünyesinde neler yapılabileceğini tespit etmektir. Araştırmada, 2023-2024 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde Safranbolu ilçesindeki ortaokullarda görev yapan 26 Sosyal Bilgiler öğretmeni evren olarak belirlenmiştir. Bu evren içinden gönüllülük esası gözetilerek 15 öğretmen ile görüşme yapılmıştır. Araştırma kapsamında yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile öğretmen görüşleri saptanmıştır. Araştırma sonucu elde edilen bulgular ışığında, görüşme yapılan Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin, kültürel miras aktarımı konusunda duyarlı oldukları ve pozitif tutum sergiledikleri tespit edilmiştir. Bunun yanında Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin, kültürel mirasın aktarılmasında gezi, gözlem gibi saha çalışmalarında ulaşım ve maddi destek, gezilerde rehberlik hizmeti gibi ihtiyaçlarının olduğu; çok boyutlu materyal, ders kitapları, EBA gibi yayınlarda kültürel miras unsurlarına daha çok yer verilmesi gerektiği de tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Culture is a phenomenon that encompasses the ways of thinking, beliefs, values, behaviors and lifestyles shaped throughout the social development of a society. The concept of cultural heritage, as one of the most valuable assets of societies, is all of this accumulation transferred from the past to the present. It is possible for a society to survive and ensure its continuity by transmitting its culture to the next generations. In this context, teachers are the most important transmitters of culture transfer in formal education institutions. The course in which culture is transmitted in schools and past and present cultural values are transferred to students is the Social Studies course at the secondary school level, and the teachers of this course are Social Studies teachers. Because there are elements in the Social Studies Curriculum that include the teaching and protection of cultural heritage. Since 28 of the 131 objectives of the curriculum are related to cultural heritage, their cultural knowledge and sensitivity in transferring culture in their lessons impose great responsibilities on Social Studies teachers. Because cultural identities of individuals are formed through education and training activities implemented in educational institutions. In this study, the views of Social Studies teachers working in Safranbolu district of Karabük province on Cultural Heritage and the methods and techniques they use while transferring cultural heritage issues to their students were investigated. The aim of the research is to contribute the views of Social Studies teachers on Cultural Heritage to the literature and to determine what can be done within the District Directorates of National Education, Provincial Directorates of National Education and MoNE by determining the deficiencies in this subject. In the study, 26 Social Studies teachers working in secondary schools in Safranbolu district in the second semester of the 2023-2024 academic year were determined as the population. Within this population, 15 teachers were interviewed on a voluntary basis. Within the scope of the research, teachers' opinions were determined with semi-structured interview technique. In the light of the findings obtained as a result of the research, it was determined that the Social Studies teachers interviewed were sensitive about cultural heritage transfer and had positive attitudes. In addition, it was also determined that Social Studies teachers have needs such as transportation and financial support in field studies such as excursions and observations, guidance services during excursions in the transfer of cultural heritage; and that cultural heritage elements should be included more in publications such as multidimensional materials, textbooks and EBA.