Şizofrenide negatif belirtilerin zihin kuramı işlevleri ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between negative symptoms and theory of mind functions in schizophrenia
  1. Tez No: 922089
  2. Yazar: ÖZLEM YALÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA BİNNUR AKDEDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinirbilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Sinirbilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışma, şizofreni hastalarında negatif belirtilerin zihin kuramı işlevleri ve nörobilişsel işlevlerle ilişkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya Dokuz Eylül Üniversitesi Psikiyatri Anabilim Dalı Şizofreni ve Diğer Psikotik Bozukluklar Polikliniğine başvuran 18-55 yaş arası 50 şizofreni hastası dahil edilmiştir. Hastaların negatif belirtileri Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği (PANSS), Kısa Negatif Belirti Ölçeği (BNSS), Negatif Belirtileri Öz Değerlendirme Ölçeği (SNS), Fiziksel Anhedoni Ölçeği (FAÖ) ve Sosyal Anhedoni Ölçeği ile değerlendirilmiştir. Tüm hastalara Nörobilişsel Test Bataryası, Dokuz Eylül Zihin Kuramı Ölçeği (DEZİKÖ) ve Gözlerden Zihin Okuma Testi (RMET) uygulanmıştır. Çalışmada, negatif belirti ölçekleri ile nörobilişsel testler arasında düşük ve orta düzeyde anlamlı korelasyonlar saptanmıştır. DEZİKÖ ile negatif belirtiler arasında anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between negative symptoms, theory of mind, and neurocognitive functions in patients with schizophrenia. The study included 50 schizophrenia patients aged 18-55 who presented to the Schizophrenia and Other Psychotic Disorders Outpatient Clinic of the Department of Psychiatry at Dokuz Eylul University. Negative symptoms were evaluated using the Positive and Negative Syndrome Scale (PANSS), Brief Negative Symptom Scale (BNSS), Self-Evaluation of Negative Symptoms (SNS), Physical Anhedonia Scale (PAS), and Social Anhedonia Scale (SAS). All patients were administered the Neurocognitive Test Battery, Dokuz Eylül Theory of Mind Scale (DEZIKO), and Reading Mind in the Eyes Test (RMET). The study found low to moderate significant correlations between negative symptom scales and neurocognitive tests. A significant relationship was observed between DEZIKO and negative symptoms.