Menisküs yırtık tiplerinin ve Cooper klasifikasyonuna göre yerleşim yerlerinin Baker kisti oluşumu üzerindeki rolü
The role of meniscal tear types and locations according to the Cooper classification in the formation of Baker's cyst
  1. Tez No: 922088
  2. Yazar: OĞUZHAN AK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET BAYBARS ATAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş ve Amaç: Baker kistleri popliteal fossa'da bulunan bursanın eklem sıvısı ile dolarak genişlemesiyle meydana gelen yapılardır ve en sık popliteal fossa'nın medialinde bulunan gastrocnemius-semimembranöz bursada görülmektedir. Epidemiyolojik olarak bakıldığında Baker kistlerinin prevalansının görüntüleme tekniğine, hastanın yaşına ve diz patolojisine bağlı olarak değiştiği görülmektedir. Baker kisti klinik olarak pediatrik popülasyonda ve erişkin popülasyonda farklı şekillerde ortaya çıkmaktadır. Pediatrik popülasyonda Baker kistleri çoğunlukla asemptomatiktir ve insidental olarak fizik muayenede fark edilen palpabl kitle olarak karşılaşılmaktadır. Erişkin popülasyonda ise çoğunlukla klinikte hastaların ağrıları kiste spesifik olarak değil eşlik eden osteoartrit ve menisküs patolojilerine bağlı olmaktadır. Baker kistine spesifik olarak hastalarda popliteal bölgede (özellikle posterior ve posteromedial) şişlik, ağrı ve sertlik görülmektedir. Literatürde önceki paragrafta belirtilen şikayetlere sebep olan Baker kistlerinin Sansone ve ark. tarafından yapılan çalışmada %94'ünün intraartiküler diz patolojileriyle ilişkili olduğu görülmüştür. İntraartiküler patolojiler arasında da en sık menisküs yırtıklarıyla ilişkili olduğu görülmüştür. Stone ve ark. yaptığı çalışmada posterior medial menisküs yırtıklarının Baker kistleriyle ilişkili olduğu gösterilmiştir. Literatüre bakıldığında menisküs yırtıklarının Baker kistiyle ilişkili olduğu gösterilmiş olmasına rağmen hangi spesifik tip yırtıkların Baker kistiyle ilişkili olduğuna dair özel bir çalışma yapılmadığı görülmüştür. Ek olarak medial menisküsün posterioru dışında ek başka bölgelerle olan yırtıkların Baker kistiyle olan ilişkisinin incelenmediği görülmüştür. Bu çalışmaların yapılamamasının temel sebebinin literatürde artroskopik görüntülemelerin Baker kist etiyoloji tayini açısından kullanılmaması olduğu düşünülmektedir ve bu tez çalışması bu teknikle yapılan ilk çalışma olma özelliğini göstermektedir. Bu çalışmanın amacı: Baker kist ve menisküs yırtık ilişkisini tanımlamaya ek olarak, Baker kistinin spesifik yırtık tipleriyle olan ilişkisinin istatistiksel olarak incelenmesi ve Cooper klasifikasyonuna uygun olacak şekilde menisküs yırtık bölgelerinin Baker kistleriyle olan ilişkisinin incelenmesidir. Çalışmaya başlarken hipotezimiz spesifik yırtık tiplerinin ve yırtık yerleşimlerinin Baker kistleriyle ilişkisinin olabileceğiydi. Gereç ve Yöntem: Yapılan çalışmada Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Gazi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'nda Ocak 2016 ve Ocak 2024 tarihleri arasında 2 farklı cerrah tarafından diz artroskopisi yapılmış hastalar geriye dönük olarak değerlendirildi. Hastane kayıtlarında toplam 557 hastaya ulaşıldı. 557 hastanın 353'ü çalışmaya alındı. Baker kisti olan ve olmayan hastaların çalışılacak değişkenleri belirlendi ve değişkenler sürekli değişken ve kategorik değişken olmak üzere ikiye ayrıldı. Çalışmada sürekli değişken olarak yaş ve kist hacmi kullanıldı. Kategorik değişken olarak ise Baker kistinin olup olmadığı, menisküs yırtığının olup olmadığı, menisküs yırtık tipi, menisküs yırtıklarının bölgesi, kıkırdak patolojisinin olup olmadığı ve ön çapraz bağ patolojisinin olup olmadığı kullanıldı. Menisküsler incelendiğinde hem medial hem de lateral menisküs için patoloji olup olmaması, yırtığın tipi ve yırtığın yeri kayıt altına alındı. Yırtığın yeri Cooper klasifikasyonuna uygun olacak şekilde kayıt altına alındı. Bunun dışında yırtık tipleri horizontal, radial, vertikal(longitidunal), dejeneratif/kompleks ve kova sapı olacak şekilde kayıt altına alındı. Medial menisküse spesifik olarak ramp lezyonu olan hastalar da ek olarak kayıt altına alındı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 353 hastanın 77'sinde (%21,8) Baker kisti olduğu görüldü, ve 276(%78,2) hastada Baker kist bulgusu saptanmadı. Menisküs yırtıklarının yırtık tipinden bağımsız olarak Baker kistiyle anlamlı ilişkide olduğu, medial menisküs yırtıkları Baker kistiyle ilişkili olurken lateral menisküs yırtıklarının ilişkili olmadığı görüldü. Ek olarak çalışmanın hipoteziyle alakalı olarak menisküs yırtık tiplerinden horizontal, radial ve kompleks(dejenere) yırtıkların Baker kistleriyle istatistiksel olarak anlamlı ilişkide olduğu görüldü. Kova sapı, longitidunal(vertikal) ve ramp lezyonlarının Baker kistleriyle istatistiksel olarak anlamlı ilişkide olmadığı görüldü. Cooper klasifikasyonuna göre A2, A3 ve B3 bölgesindeki yırtıkların Baker kistiyle istatistiksel olarak anlamlı ilişkide olduğu görüldü. Sonuç: Çalışmamızda, horizontal, radial ve kompleks/dejeneratif yırtıkların Baker kist oluşumunda istatistiksel olarak anlamlı bir rol oynadığı; ayrıca Cooper sınıflamasında A2, A3 ve B3 bölgelerinde bulunan yırtıkların Baker kistleriyle ilişkili olduğu saptanmıştır. Çalışmada bakılan bu spesifik yırtık tiplerinin ve yırtık yerleşimlerinin kıkırdak hasarı ile de anlamlı bir ilişki gösterdiği ve her iki patolojinin birlikte Baker kist gelişimine neden olabileceği görülmüştür. Elde edilen bulgular literatüre Baker kist menisküs patolojileri arasındaki ilişkiye katkı dışında, klinisyenlerin bu spesifik bölge ve yırtık tiplerine yönelik tedavi stratejileri geliştirmesinin hem Baker kist oluşumunun hem de kıkırdak patolojilerinin önlenmesi ve tedavisinde etkili olabileceğini göstermektedir. Ayrıca, Baker kisti olan hastalarda bu bölgelerde belirli tip yırtıkların görülmesi, eşlik eden kıkırdak patolojisi ihtimalini akılda tutmayı gerektirmektedir. Bu farkındalık, kıkırdak hasarlarının atlanmamasına ve uygun tedavi yöntemlerinin belirlenmesine katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Baker's cysts are popliteal cysts formed by the distention of a bursa in the popliteal fossa with joint fluid and are most commonly observed in the gastrocnemius-semimembranosus bursa, located medially in the popliteal fossa. Epidemiologically, the prevalence of Baker's cysts varies depending on the imaging technique, the patient's age, and knee pathology. Clinically, Baker's cysts present differently in pediatric and adult populations. In the pediatric population, Baker's cysts are mostly asymptomatic and are incidentally detected as palpable masses during physical examination. In the adult population, patients often experience pain not specifically related to the cyst but rather associated with coexisting osteoarthritis and meniscal pathologies. Symptoms specifically attributed to Baker's cyst include swelling, pain, and stiffness in the popliteal region, particularly posteriorly and posteromedially. According to the literature, 94% of Baker's cysts that cause the aforementioned complaints are associated with intra-articular knee pathologies, as shown in a study by Sansone et al. Among these intraarticular pathologies, meniscal tears are the most frequently associated condition. Stone et al. demonstrated an association between posterior medial meniscal tears and Baker's cysts. Despite evidence linking meniscal tears with Baker's cysts, no specific studies have investigated which particular tear types are associated with Baker's cysts. Furthermore, no studies have examined the relationship between tears in areas other than the posterior medial meniscus and Baker's cysts. This lack of research is thought to be due to the limited use of arthroscopic imaging for etiological assessment of Baker's cysts in the literature. This thesis represents the first study to utilize this technique. The aim of this study is to statistically analyze the relationship between Baker's cyst and specific meniscal tear types and investigate the association between meniscal tear locations, as classified by the Cooper classification, and Baker's cysts. Our initial hypothesis was that specific tear types and tear locations could be associated with Baker's cysts. Materials and Methods: In this retrospective study, patients who underwent knee arthroscopy performed by two different surgeons between January 2016 and January 2024 at the Orthopedics and Traumatology Department of Gazi University Faculty of Medicine were evaluated. A total of 557 patients were identified from hospital records, of which 353 were included in the study. Variables for patients with and without Baker's cysts were determined and categorized as either continuous or categorical variables. Age and cyst volume were used as continuous variables. Categorical variables included the presence of a Baker's cyst, the presence of meniscal tears, meniscal tear types, tear locations, the presence of cartilage pathology, and anterior cruciate ligament pathology. Both medial and lateral menisci were evaluated for the presence of pathology, tear types, and tear locations, which were recorded according to the Cooper classification. Tear types were classified as horizontal, radial, longitudinal (vertical), degenerative/complex, and bucket handle tears. Additionally, patients with ramp lesions specific to the medial meniscus were also documented. Results: Out of the 353 patients included in the study, 77 (21.8%) had Baker's cysts, while 276 (78.2%) did not. Meniscal tears were found to be significantly associated with Baker's cysts, regardless of tear type, with medial meniscal tears being associated with Baker's cysts, whereas lateral meniscal tears were not. Moreover, horizontal, radial, and complex (degenerative) tears were statistically associated with Baker's cysts, while bucket handle tears, longitudinal (vertical) tears, and ramp lesions were not. According to the Cooper classification, tears in zones A2, A3, and B3 were significantly associated with Baker's cysts. Conclusion: Our study demonstrated that horizontal, radial, and complex/degenerative tears play a statistically significant role in the formation of Baker's cysts, and tears located in the A2, A3, and B3 regions according to the Cooper classification are also significantly associated with Baker's cysts. Additionally, these tear types and their location were found to be significantly related to cartilage damage, suggesting that both pathologies may contribute to the development of Baker's cysts. The findings not only contribute to the existing literature on the relationship between Baker's cysts and meniscal pathologies but also highlight the need for clinicians to consider these specific tear types and locations when developing treatment strategies. Addressing these factors could be effective in preventing and treating Baker's cyst formation and cartilage pathologies. Furthermore, recognizing that specific tear types in these regions are associated with Baker's cysts may prompt clinicians to consider the possibility of coexisting cartilage pathology, thereby ensuring more comprehensive treatment.