Ters yüz sınıf uygulamalarının 5.sınıf elektrik ünitesinin öğretiminde öğrenci başarısı ve tutuma etkisi
The effect of flipped classroom applications on student's success and attitude in the teaching of 5th class electric units
  1. Tez No: 922120
  2. Yazar: CEMRE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT TURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çalışma grubu 2023-2024 eğitim öğretim yılında okulda bulunan 4 şube olan okulda 5-A / 5-B şubelerindeki öğrencileri seçilmiştir. 69 öğrenciden oluşan çalışma grubu 44 erkek 25 kız öğrenciden oluşmaktadır. 36 kişiden oluşan deney grubu 24 erkek öğrenci ve 12 kız öğrenciden oluşmaktadır. 33 kişiden oluşan kontrol edilen grup ise 20 erkek öğrenci 13 kız öğrenciden oluşmaktadır. Deney grubuna Ters Yüz Edilmiş Sınıf (TYES) Modeli uygulanırken, kontrol grubuna Fen Öğretim Programının öngördüğü yöntemler uygulanmıştır. Gruplar seçilirken okuldaki bir önceki yılların Fen başarıları dikkate alınmış. Her iki grupta ders işleme süreleri eşit olup 3 haftadır. Grupların herhangi bir şekilde birbirinden etkilenmediği kabul edilmiş. Deney ve kontrol gruplarından herhangi birine ek bir uygulama yapılmamıştır. Deney grubunda TYES modelinin uygulanacağı sınıf ortamı oluşturulmuş, kontrol grubu ise normal sınıf ortamı şeklinde düzenlenmiştir. Bu araştırmada Elektrik Ünitesi ile ilgili seviye ve başarı testi oluşturulup araştırmaya başlamadan önce deney ve kontrol grubuna uygulanmıştır. Seviye ve başarı testi çoktan seçmeli sorulardan oluşan bir sınav olarak hazırlanmıştır. Başarı ve seviye testi kaynak kitaplardan ve Meb kazanım kavrama kitaplardan 20 soruluk bir sınav olarak hazırlanmıştır. Seviye ve başarı testi Elektrik ünitesinin kazanımlar dikkate alınarak hazırlanmıştır. Öğrenci başarı testi ve seviye testi Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda çalışmakta olan fen bilimleri öğretmeninden görüş alınarak düzenlenmiştir. Tutum ölçeği olarak Koçakoğlu (2008) tarafından oluşturulan 5'li Likert ölçeği kullanılmıştır. Faktörize edilmiş bir tutum ölçeği kullanılmıştır. Kapsam geçerliliği için uzman görüşlerine başvurulmuştur. Çalışma sonunda Ters yüz eğitim modeli ile ders işlenen grupta akademik başarı ve fen bilimleri dersine karşı tutumun artığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The study group was selected from students in the 5-A/5-B branches of the school, which has 4 branches in the 2023-2024 academic year. The study group consists of 69 students, 44 boys and 25 girls. The experimental group consists of 36 students, 24 boys and 12 girls. The controlled group of 33 students consists of 20 male students and 13 female students. While the Flipped Classroom (TYES) Model was applied to the experimental group, the methods prescribed by the Science Curriculum were applied to the control group. In the selection of groups, Science achievements at school in previous years were taken into account. The course duration is equal for both groups and is 3 weeks. It was assumed that the groups were not influenced by each other in any way. No additional application was made to any of the experimental and control groups. While the classroom environment in which the TYES model would be applied was created in the experimental group, the control group was organized in a normal classroom environment. In this research, a level and achievement test was applied before starting the research. At the end of the research, there was an increase in the academic level of the study group.