Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi'nde girişimsel radyoloji işlemi uygulanacak olan hastaların anksiyete düzeyi
Anxiety levels of patients undergoing interventional radiology procedures at aydin adnan menderes university hospital
  1. Tez No: 922202
  2. Yazar: AYŞE MERVE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL DEMİRAĞ, DOÇ. DR. MUSTAFA GÖK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Giriş ve Amaç: Epidemiyolojik araştırmalara göre, anksiyete bozuklukları dünya genelinde en yaygın psikiyatrik hastalıklardır. Yapılan çalışmalarda, anksiyetenin kadınlarda iki kat daha sık görüldüğü belirlenmiştir. Girişimsel radyoloji, hastalıkların tanı ve tedavisinde geniş bir uygulama yelpazesine sahip olan bir alandır. Bu bölümde, bekleme süresi, yaşanan iletişim sorunları, bilinmeyen aletlerin kullanımı ve bilgi eksikliği gibi etkenler nedeniyle hastalar anksiyete yaşayabilirler. Anksiyetenin vücutta birçok mekanizmayı etkileyebileceği göz önüne alındığında, oluşabilecek bu anksiyeteyi tespit etmek ve gerekli önlemleri almak kritik öneme sahiptir. Bu çalışmanın amacı, girişimsel radyoloji planlanan hastalarda işlem öncesi anksiyete düzeylerini ölçmek ve sosyodemografik özelliklerin anksiyete düzeyi ile ilişkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tanımlayıcı tipteki çalışmamız 01/05/2023-31/07/2023 tarihleri arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi Girişimsel Radyoloji Kliniği'ne başvuran ardışık hastalardan katılmayı kabul eden ve 18 yaş üzeri gönüllü tüm hastalar dahil edilmiş olup 238 kişi ile tamamlanmıştır. Tüm katılımcılara sosyodemografik veri anketi ve State-Trait Anxiety Inventory (STAI-I) ölçeği uygulanmıştır. İstatistiksel değerlendirme SPSS 27.0 programı kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: Çalışmamıza katılan hastaların yaş ortalaması 56,9±15,0 yıl olup, yaş aralığı 19 ile 91 yıl arasında değişmektedir. Katılımcıların %54,6'sı (n=130) kadın, %50,4'ü (n=120) ilkokul mezunu ve %33,6'sı (n=80) ev hanımıdır. Hastaların %73,5'inde (n=175) ameliyat öyküsü bulunurken, %54,6'sına (n=130) daha önce bir girişimsel işlem uygulanmıştır. Katılımcıların %34,0'ü (n=81) işlemle ilgili önceden bilgi sahibi olduğunu belirtmiştir. Yapılan işlemlere bakıldığında %33,6'sına (n=80) tiroit biyopsisi yapılmıştır. Ölçek puanları hesaplandığında ortalama puan 38,1±12,7 (20-76 arası) olup, katılımcıların %50,8'inde (n=121) anksiyete düzeyi“yok veya hafif”olarak tespit edilmiştir. Sonuç: Çalışmamızda kadın cinsiyetin erkek cinsiyete göre, ev hanımları ve işsizlerin çalışan kişilere göre anksiyete düzeylerinin daha yüksek olduğu bulunmuştur. Yine daha önce girişimsel işlem veya ameliyat öyküsü olan kadınlardaki anksiyete düzeyinin yüksek olduğu saptanmıştır. Hekimlere, ilk yönlendirmede veya işlem yapılmadan önce hangi hasta grubunda anksiyete oluşabileceği akılda tutulup kaygıyı azalmak için daha dikkatli davranma, işlem öncesi kısa bir bilgilendirme önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: According to epidemiological studies, anxiety disorders are the most common psychiatric illnesses worldwide. Research has shown that anxiety is twice as prevalent in women. Interventional radiology is a field with a wide range of applications in the diagnosis and treatment of diseases. In this context, patients may experience anxiety due to factors such as waiting time, communication issues, the use of unfamiliar instruments, and lack of information. Given that anxiety can affect numerous mechanisms in the body, identifying this anxiety and taking necessary precautions are of critical importance.The aim of this study is to measure the pre-procedural anxiety levels in patients scheduled for interventional radiology and to examine the relationship between sociodemographic characteristics and anxiety levels. Materials and Methods: Our cross-sectional descriptive study included all volunteers aged 18 and older who accepted participation from consecutive patients presenting to the Interventional Radiology Clinic of Aydın Adnan Menderes University Hospital between 01/05/2023 and 31/07/2023, totaling 238 individuals. All participants completed a sociodemographic data questionnaire and the State-Trait Anxiety Inventory (STAI). Statistical analysis was conducted using SPSS version 27.0. Results: The average age of the participants was 56.9±15.0 years, with ages ranging from 19 to 91 years. Of the participants, 54.6% (n=130) were women, 50.4% (n=120) were primary school graduates, and 33.6% (n=80) were homemakers. A history of surgery was reported by 73.5% (n=175) of the patients, while 54.6% (n=130) had previously undergone an interventional procedure. Additionally, 34.0% (n=81) of the participants indicated they had prior knowledge related to the procedure. Among the procedures performed, 33.6% (n=80) involved thyroid biopsies. The average STAI-I score was 38.1±12.7 (ranging from 20 to 76), with 50.8% (n=121) of participants classified as having“no or mild”anxiety levels. Conclusion: Our study found that anxiety levels were higher in women compared to men, and among homemakers and unemployed individuals compared to those who were employed. Furthermore, women with a history of previous interventional procedures or surgeries exhibited higher anxiety levels. Physicians should be mindful of which patient groups may experience anxiety during initial assessments or prior to procedures and could consider providing brief information to reduce anxiety.