Investigation of artificial lighting design quality within the scope of private dentistry clinics on the basis of national and international lighting standards
Özel diş hekimliği kliniklerinde uluslararası ve Türkiye'deki aydınlatma standartlarının ilgili yönetmelik kapsamında karşılaştırılması
  1. Tez No: 922210
  2. Yazar: İREM HIDIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR UYGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Araştırmada, özel diş hekimliği klinikleri kapsamında yapay aydınlatmanın aydınlık değerleri üzerinde çalışılmıştır. Türkiye'de diş hekimliği kliniği açmak için yayınlanan yönetmelikler detaylı bir şekilde incelenmiştir ve bu yönetmelikler ile uluslararası standartlar karşılaştırılmıştır.“Sağlık iç mekanlarından biri olan diş hekimliği kliniklerinde aydınlatma tasarımında hangi kriterlere dikkat edilmelidir?”,“Diş kliniklerindeki aydınlatmalar standartlara uygun bir şekilde kullanılıyor mu?”,“Diş hekimliği kliniği açmak için yayınlanan yönetmelikte aydınlatma konusu uygulanabilirlik ve denetlenebilirlik açısından yeterli bir şekilde temellendirilmiş midir?”gibi sorular çerçevesinde derinlemesine bir literatür incelemesi gerçekleştirilmiştir. Literatür incelemesi neticesinde; Türk Diş Hekimleri Birliği verilerine göre diş hekimi sayısındaki artış nüfus artışından fazla olduğu için özel diş kliniklerinin sayısı da artmıştır. Diş kliniği açmak için 06.10.2022 yılında resmi gazetede yayınlanan 31975 sayılı“Ağız ve Diş Sağlığı Hizmeti Sunulan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkındaki”yönetmeliğin üçüncü bölümünde, bina durumu ve sağlık kuruluşlarının fiziki koşullarını kapsayan maddeler belirtilmiştir. Bu maddelerde mekânsal ihtiyaçlar, ıslak hacim çözümleri, asgari metraj tanımlamaları ve sterilizasyon gibi başlıklar üzerinde durulmuştur. Ancak sağlık mekânları için önemli kriterlerden biri olan aydınlatma konusunun kapsamı yönetmeliğe göre personelin ve hastaların bulunduğu mekân“yeterince havalandırılmalı ve aydınlatılmalıdır”olarak belirtilmiş ve detaylandırılmamıştır. Ayrıca“TS EN 12464-1 Kapalı Çalışma Alanları Aydınlatması”standardına göre en az aydınlık düzeyi tablosunda (Tablo 5.37) genel sağlık ve bakım binalarındaki bekleme salonu, koridor ve poliklinik gibi mekânların en az aydınlık düzeyleri belirtilmiş, ancak“Tablo 5.48”de Sağlık ve Bakım Binaları kapsamında diş bakımı mekânları ile ilgili yeteri kadar detay verilmemiştir. Sadece diş operasyon aydınlatma ışığının (dental task light) hasta üzerine düşen minimum aydınlık değeri belirtilmiştir. Bu çalışmanın amacı, diş hekimleri klinikleri kapsamında uluslararası aydınlatma standartları ve önerileri Türkiye'deki TS-EN 12464-1 standartlarını kullanımda karşılaştırarak Türkiye'deki diş hekimliği kliniği yönetmeliğinin aydınlatma kriterlerinin geliştirilmesi için bir değerlendirme oluşturmaktır. Bu kapsamda kullanımda olan dört farklı diş kliniğinin yapay aydınlatma tasarımı simülasyon üzerinden standartlar ile karşılaştırılmıştır ve değerlendirilmiştir. Çalışmada yüzeyler değiştirilmeden sadece aydınlatma armatürlerinin değiştirilmesi ile öneri oluşturulup standartlara uygunluk sağlanabilir mi sorusuna cevap aranmıştır. Bu sayede açılan kliniklerde yönetmeliğe belirlenen armatür tipleri eklenirse hem denetlenme sırasında pratiklik sağlanacak hem de kullanıcı için armatür seçiminde kriter sunulmuş olacaktır. Araştırma sonucunda, ölçüm yapılan kliniklerde aydınlık ve düzgünlük değerlerinin yetersiz olduğu belirlenmiştir. Bu kliniklerden birinde tavan yapısı değiştirilmiş ve alçıpan düz tavan ile mevcuttaki durumdan farklı özelliklere sahip armatürlerle aydınlatma planlaması önerilmiştir. Bu müdahale ile eşit dağılımlı aydınlatma tasarımı hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the research, the illuminance values of artificial lighting in private dentistry clinics were studied. The regulations published for opening a dental clinic in Turkiye were examined in detail, and these regulations were compared with international standards.“What criteria should be taken into consideration in the lighting design of dentistry clinics, which is one of the interior spaces of healthcare?”“Is the lighting in dental clinics used by the standards?”“Is the lighting issue adequately based on applicability and controllability in the regulation published for opening a dentistry clinic?”An in-depth literature review was carried out within the framework of questions such as. As a result of the literature review, according to the data of the Turkish Dental Association, the increase in the number of dentists is higher than the population increase, so the number of private dental clinics has also increased. In the third part of the regulation numbered 31975,“On Private Health Institutions Providing Oral and Dental Health Services,”published in the Official newspaper on 06.10.2022, to open a dental clinic, articles covering the building condition and physical conditions of health institutions are specified. These articles focus on topics such as spatial needs, wet volume solutions, minimum quantity definitions, and sterilization. However, the scope of lighting, which is one of the important criteria for healthcare spaces, is stated as“adequately ventilated and illuminated”and is not detailed, according to the regulation. In addition, according to the“TS EN 12464-1 Illumination of Indoor Work Areas”standard, the minimum illuminance values of places such as waiting rooms, corridors, and polyclinics in general health and care buildings are specified in the minimum illuminance values table (Table 5.37), but in“Table 5.48,”the health and not enough details are given about dental care spaces within the scope of care buildings. Only the minimum illumination value of the dental task light falling on the patient is specified. The aim of this study is to compare international lighting standards and recommendations in dentistry clinics with TS-EN 12464-1 standards in use in Turkiye and to create an evaluation for the development of lighting criteria of the dentistry clinic regulation in Turkiye. In this context, the artificial lighting design of four different dental clinics in use was compared and evaluated with the standards through simulation. In the study, the question of whether it is possible to create a proposal and ensure compliance with the standards by changing only the lighting fixtures without changing the surfaces was sought. In this way, if standard fixture types are added to the regulation in the clinics that are opened, it will be more practical to inspect and a criterion will be presented for the user when choosing the fixtures. As a result of the research, it was determined that the measured clinics revealed insufficient illuminance and uniformity levels. In one of these clinics, the ceiling structure has been modified, and a flat plasterboard ceiling was proposed along with lighting fixtures featuring different characteristics from the existing ones. This proposal aimed to achieve a uniformly distributed lighting design.