Effects of ındoor gardens on hospitals: A case study of Medicana International Izmir Hospital
Hastanelerde iç bahçelerin etkileri: Medicana Internatıonal İzmir Hastanesi örnek çalışması
  1. Tez No: 922209
  2. Yazar: ÖYKÜ SOYBELLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP SEVİNÇ KARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Hastaneler tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyan kişiler için gerekli yerler olduğundan kullanıcılar için stresli ortamlar olabilmektedir. Birçok kişi hastanelerde kendilerini farklı şekillerde etkileyebilecek, hoş olmayan bir atmosfer hissedebilir. Sağlık çalışanlarının mesleklerinin ciddiyeti dikkate alındığında, çevrenin olumsuz etkilerini azaltacak stratejiler geliştirilmelidir. Hastane tasarımlarında, stresi azaltıcı yaklaşımlar öncelikli olarak ele alınmalıdır. Doğal tasarım elemanlarının iç mekanlara entegrasyonu, bireylerin stres düzeylerini, psikolojik ve fiziksel durumlarını ve genel refahlarını olumlu yönde etkiler. Dolayısıyla hastane ortamının genel atmosferinin yanı sıra kullanıcıların ruh halini, üretkenliğini ve sağlığını da olumlu yönde etkiler. Bu çalışmada Medicana International İzmir Hastanesi vaka olarak seçilmiştir ve çevrimiçi kaynaklar analiz edilmiştir. Araştırmada iç bahçenin mekâna entegrasyonu ve biyofilik tasarımın kullanıcılar üzerindeki etkileri incelenmiş, ziyaretçiler ve çalışanlara yönelik bir anket gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmanın amacı, daha sağlıklı ve stresi azaltan bir çevre tasarlamak için hastanelerde biyofilik tasarım elemanlarının ve iç bahçelerin önemini ortaya koymaktır. Bulgular, iç bahçeler ve biyofilik tasarım unsurlarının kullanıcıların ruh halini iyileştirdiğini ve stresi azalttığını, özellikle hastalar ve ziyaretçiler üzerinde rahatlatıcı etkiler yarattığını göstermektedir. Fakat sağlık çalışanlarının dinlenme ihtiyaçlarını da karşılamak üzere mahremiyet ve işlevsellik gibi özellikleri içerecek şekilde tasarlanması gerektiği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Hospitals serve as essential places for those who require medical attention, hence they can be stressful environments for users. Many people may perceive an unpleasant atmosphere in these environments, which can affect them in various ways. Given the gravity of a healthcare worker's profession, it is essential to find strategies to reduce the adverse effects of the environment. Stress-reduction strategies should be considered while designing hospital buildings to create a more positive atmosphere. Integrating natural design elements in indoor spaces positively impacts individuals' stress levels, psychological and physical states, and overall well-being. Therefore, they can positively improve the mood, productivity, and health of the users and the general atmosphere of the hospital setting. By analyzing the Medicana International Izmir Hospital as a case study and examining online resources, this study showcases how the inner garden is integrated into the space and investigates the effects of interior gardens and biophilic design in hospital facilities on patients, visitors, and employees. Also, this study conducts a survey to demonstrate its impact on visitors and employees. The primary objective of this research is to examine the importance of adding biophilic design components and inner gardens in hospitals to promote healthier and stress-relieving surroundings. The findings indicate that indoor gardens and biophilic design elements significantly enhance users' moods and reduce stress, benefiting patients and visitors with their calming effects. However, the study highlights the need to design these spaces to cater to healthcare professionals as well, incorporating features like privacy and functionality to address their relaxation needs better.