Derin öğrenme yöntemleri kullanılarak gerçek zamanlı insan yüz görüntüsünden yaş, cinsiyet, duygu durumu, yorgunluk ve kalp atış hızı tahmini
Estimation of age, gender, emotion, drowsiness and heart rate from real time human face image with deep learning methods
  1. Tez No: 922213
  2. Yazar: İLKER GALİP ATAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
İnsan yüzü görüntülerinden gerçek zamanlı bir şekilde duygu durumu, yaş, cinsiyet, yorgunluk ve kalp atış hızı tahmini için makine öğrenmesi ve derin öğrenme yaklaşımları ile bir uygulama geliştirilecektir. Çalışmada yüz algılama için Detection Transformer mimarisi kullanılarak bir model eğitilecektir. Yaş, cinsiyet, duygu durumu ve yorgunluk tahmini için Evrişimsel Sinir Ağı mimarisi tabanlı yenilikçi modeller geliştirilecektir. Kalp atış hızı tahmini için Eulerian Magnification ve fast fourrier transform yöntemleri kullanılacaktır. Eğitilen bütün modeller birleştirilerek bir web arayüzü üzerinde sunulacaktır. Literatürde yapılan işlemlerin ayrı ayrı yapıldığı çalışmalar bulunmaktadır. Ancak bütün modellerin bir arada kullanıldığı ve bir web arayüzü üzerinde sunulduğu çalışma saptanamamıştır.
Özet (Çeviri)
An application will be developed with machine learning and deep learning approaches for real-time estimation of emotion, age, gender, drowsiness and heart rate from human face images. A model will be trained using Detection Transformer architecture for face detection. Innovative models based on Convolutional Neural Network architecture will be developed for age, gender, emotion and drowsiness prediction. Eulerian Magnification and fast fourier transform methods will be used for heart rate estimation. All trained models will be combined and presented on a web interface. There are studies in the literature where the operations are performed separately. However, there is no study where all models are used together and presented on a web interface.