X ve Z kuşağı bireylerin sürdürülebilir beslenme davranışları ve besin atığı davranışlarının incelenmesi
Investigation of sustainable nutrition behaviors and food waste behaviors of generation X and Z individuals
- Tez No: 922212
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM OLCAY EMİNSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Beslenmenin, sağlığın ve de doğal çevrenin yaşam boyunca birbirleriyle yakından bağlantılı olduğu bilinmektedir. Dünya üzerinde artan nüfusla bağlantılı olarak doğal kaynaklara olan ihtiyaç gerekliliğinde de artış olmaktadır. Tüketici açısından doğal kaynakların daha kontrollü ve verimli kullanılması gerekmektedir. Sürdürülebilir diyetler, mevcut ve gelecek nesiller için besin ve beslenme güvenliğine ve sağlıklı yaşama katkıda bulunan çevresel etkileri düşük diyetlerdir. Besin atıkları, tarladan sofraya besin tedarik zincirinin her aşamasında üretici, işlemci, perakendeci ve tüketicilerden kaynaklı, kaybolan besinlerdir. Besin kayıpları ve atıklarını kapsamakta olan besin israfı, tarladan tüketime kadar geçen birçok süreçte bozulma veya atık sebebiyle oluşmaktadır. Bu araştırma; X ve Z kuşağı bireylerin sürdürülebilir beslenme davranışları ve besin atığı davranışları arasında farklılıkları incelenerek bazı sosyo-demografik özelliklere göre sürdürülebilir beslenme davranışları ve besin atığı davranışlarının nasıl etkilendiğinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların sürdürülebilir beslenme davranışları ve besin atığı davranışlarını incelemek için çevrimiçi olarak uygulanan anket formunda, kişilerin sosyo-demografik özellikleri, antropometrik ölçümleri, beslenme alışkanlıkları, besin atığı davranışları, atık sıklık ve miktarlarının belirlenmesini sağlayan sorular ve“Sürdürülebilir Beslenmeye Yönelik Davranış Ölçeği (SBYDÖ)”bulunmaktadır. Araştırmaya, X kuşağı grubunda, 44-64 yaş arası 110 (%48.2) ve Z kuşağında 19-28 yaş arasında 118 (%51.8) toplam 228 birey dahil edilmiştir. X ve Z kuşağındakilerin yaş ortalaması sırasıyla 53.3±5.7 yıl, 23.2±2.4 yıl olarak belirlenmiştir. Z kuşağındakilerin çoğunluğu üniversite öğrencisi (%53.4) iken X kuşağı lisansüstü eğitim öğrencisi/mezunu'dur (%43.6).
Özet (Çeviri)
It is known that nutrition, health and the natural environment are closely linked throughout life. In connection with the increasing population in the world, there is an increase in the need for natural resources. In terms of the consumer, natural resources should be used more controlled and efficient. Sustainable diets are diets with low environmental impact that contribute to food and nutrition security and healthy living for current and future generations. Food waste is food that is lost at every stage of the food supply chain from farm to table, originating from producers, processors, retailers and consumers. Food wastage, which includes food losses and wastes, occurs due to spoilage or waste in many processes from farm to consumption. This research was conducted to examine the differences between sustainable eating behaviors and food waste behaviors of Generation X and Generation Z individuals and to examine how sustainable eating behaviors and food waste behaviors are affected by some socio-demographic characteristics. In the questionnaire form, which was applied online to examine the sustainable nutrition behaviors and food waste behaviors of the participants, there are questions to determine the socio-demographic characteristics, anthropometric measurements, eating habits, food waste behaviors, food waste frequency and amount, and the“Behaviors Scale Towards Sustainable Nutrition (BSTSN)”. A total of 228 individuals, 110 (48.2%) between the ages of 44-64 in Generation X group and 118 (51.8%) between the ages of 19-28 in Generation Z, were included in the research. The average age of Generation X and Generation Z participants was 53.3±5.7 years and 23.2±2.4 years, respectively. While the majority of Generation Z members were university students (53.4%), Generation X members were postgraduate students/graduates (43.6%).