Sosyal medya etkileşimlerinin Amerikan Dolar kuru üzerine etkisinin sosyal ağ analizi ile araştırılması
Investigation of the impact of social media interactions on the US Dollar exchange rate through social network analysis
  1. Tez No: 922240
  2. Yazar: BEHİÇ ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜBRA ÖNDER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Yönetim Bilişim Sistemleri, İşletme, Economics, Management Information Systems, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışma, 02.01.2013-29.12.2021 tarihleri arasında Türkiye'deki Amerikan Doları/Türk Lirası (USD/TRY) döviz kuru dinamiklerini ve sosyal medya etkileşimlerinin bu kuru nasıl etkilediğini sosyal ağ analizi kullanarak inceliyor. Çalışma, döviz kuru belirleme mekanizmaları ve ilgili teorileri ele alıyor. Bai-Perron testi ile USD/TRY kurunda dört yapısal kırılma noktası belirlenmiş ve bu alanlara ait Twitter verileri analiz edilmiştir. Sosyal ağ analizi, retweet ve beğeni ağlarını inceleyerek, ağ merkezilik derece, ağırlıklandırılmış derece, yakınlık, arasındalık ve eksantriklik ölçütleri ile kullanıcı etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Bulgular, sosyal medya etkileşimlerinin, özellikle yapısal kırılma noktaları civarında, döviz kuru volatilitesi üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Çalışma, sosyal medya verilerinin piyasa fiyatlamalarını ve ekonomik karar alıcıları etkilediğini ortaya koyarak, döviz kuru belirleme mekanizmalarının anlaşılmasına ve risk yönetimi stratejilerinin geliştirilmesine katkıda bulunmaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the dynamics of the US Dollar/Turkish Lira (USD/TRY) exchange rate in Turkey between January 2, 2013, and December 29, 2021, and investigates how social media interactions influence this exchange rate using social network analysis. The study addresses exchange rate determination mechanisms and related theories. Through the Bai-Perron test, four structural breakpoints in the USD/TRY exchange rate were identified, and Twitter data corresponding to these periods were analyzed. Social network analysis was employed to examine retweet and like networks, aiming to determine user influence through centrality measures such as degree, weighted degree, closeness, betweenness, and eccentricity. The findings reveal that social media interactions, particularly around structural breakpoints, have a significant impact on exchange rate volatility. By demonstrating the influence of social media data on market pricing and economic decision-making, this study contributes to the understanding of exchange rate determination mechanisms and the development of risk management strategies.