Культурологический анализ вариантов легенды о золотой колыбели в общем контексте легенд крыма
Kırım efsanelerinin genel bağlamında Altın Beşik efsanesinin varyantlarının kültürel analizi
- Tez No: 922304
- Danışmanlar: PROF. DR. GALİNA TEMNENKO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Halk Bilimi (Folklor), Anthropology, Folklore
- Yıl: 2005
- Dil: Rusça
- Üniversite: Taurida National University named after VI Vernadsky
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada Kırım efsaneleri tarihsel ve kültürel bir olgu olarak ele alınmıştır. Kırım efsaneleri çok heterojen ve çeşitli materyali temsil etmektedir. Bu nedenle, ayrıntılı analiz için Altın Beşik efsanesi seçilmiştir. Bu seçim, bu efsanenin Kırım'ın birçok halkı arasında (Yunanlılar, Ermeniler, Karaylar ve Kırım Tatarları) var olduğu gerçeğinden hareketle yapılmıştır. Altın Beşik efsanesinin analizi, bu popülerliğin nedenini ortaya çıkardı. Dünya halklarının birçok mitolojisinde bulunan beşik mitolojik motifi, bu efsaneyi derin bir anlamla dolduruyor. Beşik, halkların yaşamının bir sembolü olarak görülmektedir. Beşiğin yok edilmesi, halkların Kırım topraklarından kaybolmasına yol açacaktır. Onun korunmasına duyulan güven, Kırım'daki halkların daha mutlu bir şekilde yaşamasının garantisidir. Bu düşüncelerde mitolojik düşüncenin açık izlerini görmek mümkündür. Bu mitolojik temele rağmen, efsane gerçek tarihi olayları yansıtmaktadır. Bu, Kırım'ın geç orta çağ dönemindeki tarihidir. Efsane teorisi üzerine literatürü inceledikten ve bu teorinin ana görüşlerini Kırım efsanelerinin özel materyali ile ilişkilendirdikten sonra, folklor efsane türünün sınırlarını netleştirmek mümkün hale geldi. Masal, efsane ve rivayet türlerinin sıralamasıyla ilgili soruya cevap bulundu. Bu çalışmanın en önemli sonucu, yüzyıllardır kendi topraklarında yaşayan Kırım'ın çeşitli halklarının kültürel bilincini birleştiren bir kültürel anıtın bulunması ve değerlendirilmesidir. Altın Beşik efsanesi ilk kez Kırım tarihinde meydana gelen belirli olayların bir yansıması ve mitolojik düşüncenin doğasında var olan genel kültürel kalıpların bir yansıması olarak ele alınmıştır. Bu efsanenin önemi, Kırım'da yaşayan halkların her birinin kendine özgü bir kültür yaratmış olmasıdır. Kültürlerini koruma ve Kırım topraklarında yaşamaya devam etme arzuları onları birleştirmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, Crimean legends were considered as a historical and cultural phenomenon. Crimean legends represent a very heterogeneous and variegated material. Therefore, one legend was chosen for detailed analysis - the legend of the Golden Cradle. This choice was motivated by the fact that this legend exists among many peoples of Crimea: Greeks, Armenians, Karaites and Crimean Tatars. The analysis of the legend of the Golden Cradle revealed the reason for this popularity. The mythological motif of the cradle, which is present in many mythologies of the peoples of the world, fills this legend with deep meaning. The cradle acts as a symbol of peoples' life. Destruction of the cradle will lead to the disappearance of peoples from the Crimean land. Confidence in its preservation is the guarantee of further happy existence of peoples in Crimea. In these representations one can see clear traces of mythological thinking. Despite this mythological basis, the legend reflects reliable historical events. This is the history of the Crimea of the late medieval period. After studying the literature on the theory of legend and correlating the main provisions of this theory with the specific material of Crimean legends, it became possible to clarify the boundaries of the genre of folklore legend. The answer to the question about the sequence of the emergence of the genres of fairy tale, legend and legend was found. The most significant result of this work is the fact that a cultural monument that unites the cultural consciousness of several peoples of Crimea, living on its territory for many centuries, has been found and considered. The legend of the Golden Cradle is considered for the first time as a reflection of specific events that took place in the history of Crimea and as a manifestation of general cultural patterns inherent in mythologized thinking. The relevance of this legend is that each of the peoples living in the Crimea has created its own unique culture. They are united by their desire to preserve their culture and continue to live on the Crimean land.