Ekokardiyografide perikardiyal efüzyon tespit edilen kedilerde B- tipi natriüretik peptid (BNP) analizi ve hemogram değerlendirilmesinin önemi
Importance of B-type natriuretic peptide (BNp) analysis and hemogrammar evaluation in cats with pericardial effusion detected on echocardiography
- Tez No: 922305
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİ ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, Cat Hospital (Kedi Hastanesi)'a çeşitli şikayetlerle getirilen ve yapılan eko muayene sonucunda perikardiyal efüzyon saptanan kedilerin plazma NT-proBNP seviyesi ve hemogram değerlerindeki değişikliklerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın hayvan materyalini Cat Hospital Hayvan Hastanesi'nde perikardiyal efüzyon tanısı koyulmuş farklı yaş, ırk ve cinsiyetlerde 20 kediden oluşan çalışma grubu ve kalp hastalıkları yönünden sağlıklı 20 kediden oluşan kontrol grubu olmak üzere 40 kediden oluşturmaktadır. Çalışmada eko için Mindray marka DC-N3 model ultrasonografi cihazı ve cihaza ait phased array transducer prob kullanıldı. Kedilerin hiçbir sedatif kullanmadan sakin kalması sağlandı. Devamında uzun ve kısa eksende 2D, M mod ve B mod görüntülemeleri yapıldı. Çalışma grubu ve kontrol grubundan gerekli kan değerlendirilmesi yapılması amacıyla kan alındı. LC – 04B, HASVET marka santrijüj cihazıyla santrifüj işlemi yapılarak serumlar hazırlandı. Hazırlanan serum örneklerinden Vcheck200 – BIONOTE cihazında NT-proBNP değerleri belirlendi. Hemogram analizi IDEXX ProCyte Dx TM Hematoloji Analiz Cihazı ile elde edildi. Eko muayenesinde perikardiyal efüzyon tespit edildikten sonra M- mod ölçüm parametrelerinden sistolde ve diyastolde sol ventrikül serbest duvar kalınlığı (LVPW), sistolde ve diyastolde interventriküler septum duvar kalınlığı (IVS), diyastol sonu ve sistol sonu sol ventrikül iç çapı (LVID), Sol atriyum iç çapı (La), Aort çapı (Ao), La/Ao oranı, Sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu (EF), Fraksiyonel kısalma (FS) değerlendirmesi yapıldı. Sonuç olarak bu calışmada, NT- proBNP' nin perikardiyal efüzyonda kullanılabilecek bir kardiyak biyobelirteç olduğunu gösterdi. Vakaların NT- proBNP değerlerinde anlamlı artış izlenmiştir. Ancak daha fazla çalışmaya ve daha fazla sayıda kedi ile gerçekleştirilen çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the changes in plasma NT-proBNP levels and hemogram values of cats brought to Cat Hospital with various complaints and detected with pericardial effusion as a result of echo examination. The animal material of the study consists of 40 cats, consisting of a study group consisting of 20 cats of different ages, breeds and genders with pericardial effusion approval at Cat Hospital Animal Hospital and a control group consisting of 20 cats with healthy heart health. A study was conducted with the Mindray brand DC-N3model ultrasonography device and the Phased Array transducer probe belonging to the device. The cats were not sedated with an anesthetic material. Afterwards, 2D, M mode and B mode imaging were performed in the long and short axis. Blood was drawn in order to perform the necessary blood evaluation of the study group and control group. The centrifuge process was set with the LC- 04B, HASVET brand centrifuge device and the sera were prepared. NT-proBNP values were determined from the prepared serum samples in the Vcheck200- BIONOTE device. Hemogram analysis was obtained with the IDEXX ProCyte Dx TM Hematology Analyzer. After detection of pericardial effusion in echo examination, M-mode measurement parameters such as left ventricular free wall tickeness (LVPW) in systole and diastole, interventricular septum wall tickeness (IVS) in systole and diastole, end-diastole and end-systole left ventricular internal diameter (LVID), left atrium internal diameter (La), aortic diameter (Ao), La/Ao ratio, left ventricular ejection fraction (EF), fractional shortening (FS) were evaluated. In conclusion, this study showed that NT-proBNP is a cardiac biomarker that can be used in pericardial effusion. A significant increase was observed in NT-proBNP values in these cases. However, more studies and studies with a larger number of cats are needed.