Foramen mentale'nin morfometrik özellikleri ve lokalizasyonunun üçüncü büyük azı dişleri ile ilişkisinin araştırılması
Research of relationship between morphometric properties and localization of foramen mentale with third molars
- Tez No: 922313
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN ÖMER ÖZDOĞMUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Foramen mentale; mandibula ön kısmında bulunan, premolar dişlerin kökleri ile yakın ilişkide bir anatomik yapıdır. Foramen mentale'nin konumu bağıl olarak dişlerin çenedeki pozisyonlarına göre tanımlanmaktadır. Ancak dişler biyolojik süreçlere bağlı olan dinamik yapılardır. Söz konusu biyolojik süreçlerin öğelerinden en önemlilerinden biri de 3. molar dişleridir. Bu çalışmanın amacı foramen mentale'nin konumlandırılmasının 3. molar dişin sürme durumuna göre belirlenmesi ve aralarındaki olası ilişki üzerinden lokasyonunun radyolojik olarak araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Araştırmada Kızıltoprak Görüntüleme Merkezi'nden elde edilen 18-40 yaş arası sağlıklı bireylere ait 254 adet panoramik grafi kullanılmıştır. Tüm radyografiler MORITA Veraview IC5 HD panoramik X-Ray cihazı ile alınmıştır. Radyografiler üzerindeki ölçümler açık platform uygulaması Photopea programı kullanılarak yapılmıştır. Elde edilen veriler çeşitli istatistiksel yöntemler kullanılarak değerlendirilmiştir. Radyografik analizlerde incelenen üç ana faktör bulunmaktadır: foramen mentale'nin vertikal ve horizontal konumu, gonial açıları ve üçüncü molar dişin sürme durumu. Bulgular: Verilerin analizleri, üçüncü molar dişin tam sürmesi ile foramen mentale'nin vertikal ve horizontal konumu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca bulgular, gonial açı ile üçüncü molar dişin sürme durumu arasında ise istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığını göstermektedir. Sonuç: Bu çalışma üçüncü molar dişi varlığının/yokluğunun foramen mentale'nin lokasyonunu doğrudan etkilediğini ortaya koymaktadır. Buna ek olarak üçüncü molar dişi oklüzyona yaklaştıkça foramen mentale distale ve inferior yöne doğru yer değiştirmekte olduğu da gösterilmiştir. Ayrıca bu çalışma, bu tür karmaşık ilişkileri yöneten temel mekanizmaları ayrıntılı bir şekilde araştırmayı amaçlayan gelecekteki araştırmalara da zemin hazırlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The foramen mentale, near the premolar roots in the mandible, is typically described relative to tooth position. However, teeth shift due to biological processes, including third molar eruption. This study examines the foramen mentale's location based on third molar eruption status using radiographic analysis. Materials and Methods: This study analyzed 254 panoramic radiographs from healthy individuals (18–45 years) obtained from Kızıltoprak Imaging Center. Images were taken using a MORITA Veraview IC5 HD panoramic X-ray device, and measurements were performed in Photopea. Statistical analysis assessed the foramen mentale's vertical and horizontal position, gonial angles, and third molar eruption status. Results: Statistical analysis showed that full third molar eruption influences the vertical and horizontal positioning of the foramen mentale. However, no significant correlation was found between gonial angle and third molar eruption. Conclusion: The third molar's presence affects the mental foramen's location, causing distal and inferior displacement as the molar nears occlusion. This study contributes to understanding these anatomical shifts and supports further research into their underlying mechanisms.