Ortognatik cerrahi hastalarında maksillofasiyal bölgede sık karşılaşılan anatomik varyasyonlar
Common anatomical variations in the maxillofacial region in orthognathic surgery patients
- Tez No: 754326
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN BOZDEMİR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ağız, Diş Çene Radyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Ortognatik cerrahi operasyonları, yüzün iskeletsel ve dental yapılarındaki bozuklukların giderilmesi, uygun anatomik ve fonksiyonel ilişkinin yeniden kazanılması amacıyla uygulanan cerrahi işlemlerdir. Her cerrahi prosedürde olduğu gibi ortognatik cerrahi uygulamalarında da komplikasyon görülme riski fazladır. Maksillofasiyal anatominin ve varyasyonların operasyon öncesindeki analizi komplikasyon riskini azaltacaktır. Literatürde ortognatik cerrahi planlanan hastalarda ve aynı hasta grubunda maksilla ve mandibuladaki çok sayıda anatomik varyasyonu inceleyen bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı ortognatik cerrahi operasyonu planlanan hastaların konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) görüntülerinde maksilla ve mandibuladaki anatomik varyasyonları tespit etmek amacıyla operasyon bölgesindeki anatomik yapıların morfolojik ve morfometrik özelliklerini incelemek ve anatomik varyasyon ile yaş, cinsiyet ve maloklüzyon tipi arasındaki ilişkiyi tespit etmektir. Bu retrospektif çalışmaya ortognatik cerrahi operasyon öncesi KIBT görüntüsü alınan 18-50 yaş arası 124 kadın ve 111 erkek olmak üzere 235 yetişkin hasta dahil edildi. Çalışma grubu ANB açısı değerlerine göre 64 (%27,2) hasta Sınıf 1, 58 (%24,7) hasta Sınıf 2 ve 113 (%48,1) hasta Sınıf 3 olarak sınıflandırıldı. Maksillada posterior süperior alveolar arter, canalis sinousus, nazopalatin kanal ve insiziv foramen, mandibulada mental foramen, mandibular ve insisiv kanal, lingual foramen ve ramus bölgesindeki anatomik varyasyonların prevalansı, tipi, şekli, boyutu ve konumu değerlendirildi. Elde edilen sonuçlar yaş cinsiyet ve maloklüzyon tipi ile ilişkilendirildi. PSAA ortalama 1,27mm çapta, en yaygın intraosseöz seyirli ve posterior sinüs bölgesinde izlendi.
Özet (Çeviri)
Orthognathic surgical operations are surgical procedures applied to eliminate the defects in the skeletal and dental structures of the face and to regain the appropriate anatomical and functional relationship. As with any surgical procedure, the risk of complications in orthognathic surgery is high. Preoperative analysis of maxillofacial anatomy and variations will reduce the risk of complications. In the literature, there is no study examining many anatomical variations in the maxilla and mandible in patients scheduled for orthognathic surgery and in the same patient group. The aim of this study is to examine the morphological and morphometric features of the anatomical structures in the operation area in order to determine the anatomical variations in the maxilla and mandible in the cone beam computed tomography (CBCT) images of the patients who are planned for orthognathic surgery, and to determine the relationship between anatomical variation and age, gender and malocclusion type. This retrospective study included 235 adult patients, 124 females and 111 males, aged 18-50 years, whose CBCT image was taken before orthognathic surgery. According to the ANB angle values of the study group, 64 (27.2%) patients were classified as Class 1, 58 (24.7%) patients as Class 2 and 113 (48.1%) patients as Class 3. The prevalence, type, shape, size and location of anatomical variations in the posterior superior alveolar artery, canalis sinousus, nasopalatine canal and incisive foramen in the maxilla, mental foramen in the mandible, mandibular and incisive canal, lingual foramen and ramus region were evaluated. The results obtained were associated with age, gender and malocclusion type. PSSA was observed at an average diameter of 1.27 mm, with the most common intraosseous course and in the posterior sinus region.