Sergileme tasarımlarının müzecilik uygulamalarındaki yeri: Ayasofya Tarih ve Deneyim Müzesi örneği
The role of exhibition designs in museum pratices: The case of the Hagia Sophia History and Experience Museum
- Tez No: 922372
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Müzecilik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Museology, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: İnteraktif Medya Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Günümüzde müzecilik kavramı, geleneksel amaçları ve işlevlerine ek olarak yeni misyonlar ve işlevler eklenerek değişmekte ve gelişmektedir. Çağdaş müzecilik anlayışında, müzenin toplama, sergileme ve bakımını yapma gibi geleneksel olarak adlandırabileceğimiz işlevlerinin yanında eğitim, iletişim ve yorumlama gibi yeni işlevleri de bulunmaktadır. Bu işlevler, sergileme tasarımlarının teknoloji tabanlı üretimlerle yeniden oluşturulmasına ve yeni anlayışlarla desteklenmesiyle varlık göstermektedir. Müzecilik alanındaki bu dönüşümler, Türkiye'nin de üyesi olduğu Uluslararası Müzeler Konseyi (ICOM) tarafından, müzelerde gerçekleşen yenilikçi uygulamaların önemine vurgu yapılarak müze tanımının yeniden güncellenmesine yol açmıştır. Bu yüksek lisans tez çalışması, müzelerde kullanılan sergileme tasarımlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, Türkiye'nin ilk teknoloji odaklı tarihsel deneyim müzelerinden biri olan ve DEM Müzecilik projesi tarafından hayata geçirilen, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde yürütülen Ayasofya Tarih ve Deneyim Müzesi örnek olarak ele alınmıştır. Çalışmada, örnek olarak belirlenen müzede kullanılan sergileme tasarımları görsel ve betimsel içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Çalışmanın bulguları; müzecileri, akademisyenleri ve deneyim odaklı sergileme tasarımlarını kullanan ya da kullanacak olan sanat kurum ve kuruluşlarını ve bu alandaki öğrencileri ilgilendirecek olup bu alanda literatüre katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of museology has been evolving and transforming by adding new missions and functions to its traditional purposes and roles. In contemporary museology, alongside traditional functions such as collecting, exhibiting, and preserving, new roles like education, communication, and interpretation have emerged. These new functions are realized through the re-creation of exhibition designs using technology-based productions and are supported by innovative approaches. Such transformations in the field have led to the redefinition of the term“museum”by the International Council of Museums (ICOM), of which Turkey is a member, emphasizing the significance of innovative practices in museums. This master's thesis aims to analyze the exhibition designs utilized in museums. Within the scope of the research, the Hagia Sophia History and Experience Museum, one of Turkey's first technology-driven historical experience museums, implemented by DEM Museology and carried out under the auspices of the Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Turkey, has been selected as the case study. The exhibition designs in the chosen museum have been examined using visual and descriptive content analysis methods. The findings of this study aim to contribute to the literature and serve as a resource for museologists, academics, art institutions and organizations using or planning to use experience-focused exhibition designs, as well as students in the field.