İslam'ın ilk dönemlerinde bürokratik yapılanma
The bureaucratic structure in the early periods of Islam
  1. Tez No: 922386
  2. Yazar: SALİH KESGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA ATEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 373
Özet
İslam'ın İlk Dönemlerinde Bürokratik Yapılanma başlıklı bu çalışma, İslam'ın ilk yıllarındaki idari yapının temellerini ve gelişim süreçlerini incelemektedir. İlk İslam Devleti'nin kuruluşundan itibaren bürokratik yapılanma, devletin etkili yönetiminde kilit bir rol oynamıştır. Hz. Muhammed döneminde Medine Sözleşmesi gibi belgeler, merkezi otoritenin güçlenmesi ve sosyal düzenin sağlanmasında önemli bir yere sahipken; Hz. Peygamber'in vefatından sonra ise Raşid Halifeler döneminde idari yapıların genişlemesi ve fetihlerle birlikte sınırların büyümesi, bürokratik mekanizmaların daha da gelişmesine yol açmıştır. Vergi toplama, adalet sistemi, askeri organizasyonlar ve yerel yönetim gibi alanlarda oluşturulan bürokratik kurumlar, devlet yapılanmasının işleyişini sağlamlaştırmıştır. Elinizdeki bu tez çalışmasının temel amacı, Müslüman toplumların ilk dönemlerindeki bürokrasinin gelişimini ve bu sürecin devlet yönetimine etkilerini incelemektir. Bu bağlamda, Hz. Muhammed dönemi ve Dört Halife Dönemlerinde idari yapının nasıl şekillendiği, hangi kurumların oluşturulduğu ve bu kurumların işleyişi detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Ayrıca, erken dönem İslam toplumlarında tesis edilen devlet yapılanmasında bürokrasinin gelişiminde rol oynayan sosyal, ekonomik ve siyasi faktörler de analiz edilmeye çalışılmıştır. Erken dönem Müslüman toplumlarında bürokratik yapılanmanın incelenmesi, sadece tarihi bir perspektif sunmamakta, aynı zamanda modern dönem Müslüman toplumlarındaki idari yapılara dair önemli değerlendirme imkânları da sağlamaktadır. Bu nedenle, bu çalışma, tarihsel bir incelemenin ötesine geçerek, bürokratik yapıların İslam toplumlarındaki devamlılığını ve dönüşümünü anlamaya yönelik bir katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study, titled“The Bureaucratic Structure in the Early Periods of Islam”, examines the foundations and developmental processes of administrative structures during Islam's formative years. From the establishment of the first Islamic State, bureaucratic organization played a crucial role in the effective governance of the state. Documents such as the Constitution of Medina during the time of Prophet Muhammad held significant importance in strengthening central authority and ensuring social order. After the Prophet's passing, the expansion of administrative structures and territorial boundaries during the Rashidun Caliphate further advanced bureaucratic mechanisms. Bureaucratic institutions in areas such as tax collection, the justice system, military organization, and local administration solidified the operational efficiency of the state. The primary purpose of this thesis is to examine the development of bureaucracy in the early Muslim communities and the impact of this process on governance. In this context, the administrative structure during the time of Prophet Muhammad and the Rashidun Caliphs, the institutions formed, and their functions have been discussed in detail. Additionally, the social, economic, and political factors contributing to bureaucratic development in the state structures established in early Islamic societies have been analyzed. Studying bureaucratic structures in early Muslim societies not only provides a historical perspective but also offers valuable insights into the administrative systems of contemporary Muslim societies. Therefore, this work aims to go beyond a historical analysis, contributing to an understanding of the continuity and transformation of bureaucratic structures within Islamic societies