Genel yoğun bakımda takip edilen hastalarda kültür sonuçlarının araştırılması
Investigation of culture results in patients followed in general intensive care unit
  1. Tez No: 922459
  2. Yazar: OSMAN ALACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KENAN EROL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Yoğun bakımda yatan hastalarda oluşan enfeksiyonlar, hastaların mekanik ventilatörde kalış süresini ve hastaneden taburculuk süresini uzatmakta, morbidite ve mortaliteyi artırmaktadır. Bu enfeksiyonların önlenmesi ve ampirik tedavisi için koruyucu verilerin hazırlanması büyük önem taşımaktadır. Yoğun bakım enfeksiyonlarının nedenlerini ve kaynaklarını belirlemek, buna göre önleyici tedbirler almak ve en uygun tedaviyi düzenlemek, hastalığın seyrinde kritik bir rol oynamaktadır. Yaptığımız bu çalışmada, yoğun bakım enfeksiyonlarını tespit etmek amacıyla alınan kan, idrar, derin trakeal aspirat ve kateter kültür sonuçları değerlendirilmiştir. Çalışmanın amacı, kültür sonuçlarında en çok üreyen mikroorganizmaları tespit ederek bunlara yönelik önlemler alınmasını sağlamak, bu yolla hastaların sağkalımını artırmak ve yoğun bakım ile hastanede kalış sürelerini azaltmaktır. Gereç ve Yöntem: Genel yoğun bakımda 01.01.2021-01.01.2024 tarihleri arasındaki 3 yıl içerisinde yatan, 18 yaş üstü,3 gün veya daha fazla süre yatan hastalardan alınan kan, idrar, derin trakeal aspirat ve kateter kültürleri ile üreyen mikroorganizmalar hastane bilgi işlem kayıtları üzerinden tespit edilmiş,kültür sonuçları incelenmiş ve yoğun bakımda üreyen mikroorganizma sıklığı ile enfeksiyon oranı tespit edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya 2020-2023 tarihleri arasında genel yoğun bakım ünitesinde yatan, 18 yaş üstü ve 3 gün veya daha fazla süre yatan276 hasta dahil edilmiştir .Kan kültüründe en sık görülen mikroorganizma türleri sırasıyla Klebsiella pneumoniae (%11,2), Staphylococcus epidermidis (%6,2), Pseudomonas aeruginosa (%6,2), Acinetobacter baumannii (%4,3), Staphylococcus hominis (%3,3) ve Staphylococcus haemolyticus (%3,3) olarak saptanmıştır. Derin trakeal aspirat kültüründe en sık görülen mikroorganizma türleri sırasıyla Klebsiella pneumoniae (%13,4), Acinetobacter baumannii (%13,0), Pseudomonas aeruginosa (%11,2), Staphylococcus aureus (%4,3), Corynebacterium striatum (%2,9) olarak gözlenmiştir. Hastalardan alınan idrar kültüründe en sık görülen mikroorganizma türleri ise sırasıyla Escherichia coli (%4,3) ve %2,9 oranında Candida tropicalis, Candida albicans, Klebsiella pneumoniae olarak tespit edilmiştir. Sonuç: Yoğun bakımda enfeksiyona en çok neden olan durumlar, yoğun bakımda yatan hastaların yatış tanıları, ek hastalıkların (DM, HT, SVO, solunum yolu kronik hastalıkları) varlığı, açık travma ve yatış süresinin artması ile kültür pozitifliği oranının belirgin derecede artmasıdır. Özellikle düşük GKS'li ve yüksek SOFA skorlu, ileri yaşlı (>65 yaş) ve 3 günden fazla yatan hastalarda enfeksiyon bulguları görülmeye başlamakta ve kültür pozitiflikleri artmaktadır. Yoğun bakım ünitesinde (YBÜ) yatılan gün sayısı arttıkça alınan kültür sayıları artmakta, hastanede yatış süresi uzamakta ve mortalite oranı yükselmektedir. YBÜ'de yatan hastalarda yapılan girişimsel işlemlerin sayısı arttıkça enfeksiyon oranı da artmaktadır. Hastaların YBÜ'ne yatışından sonra enfeksiyon belirtileri görüldüğünde, derhal etkene yönelik kültür alınmalı ve enfeksiyon kaynağının tespiti için dikkatli bir gözlem yapılmalıdır. Enfeksiyondan şüphelenilen kateter ve idrar sondası derhal çekilip kültür alınmalıdır. Hastanın GKS, SOFA ve enfeksiyon parametreleri hemen incelenmeli ve kültür sonucu beklenmeden ampirik tedaviye başlanmalıdır. HİE insidansını azaltmak için personel eğitimlerinin ve denetimlerinin güçlendirilmesi, YBÜ'de hasta yatış düzeninin gözden geçirilmesi, riskli hastalara yönelik ekipman kullanımında ve seçiminde dikkatli olunması ayrıca HİE gelişen hastaların enfeksiyon kontrol komitesinde ayrıntılı olarak incelenmesi oldukça önemlidir. Bu inceleme hastalığın kaynağını belirlemek ve insidansları yakından takip etmek için gereklidir. Bu adımlar, HİE insidansının düşürülmesine katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: Infections that occur in patients receiving intensive care prolong the duration of mechanical ventilation, the time to hospital discharge and the overall length of hospitalisation. Furthermore, they increase the risk of morbidity and mortality. It is of great importance to collate data forthe purpose of preventing the occurrence of these infections and for the empirical treatment of those that do occur. Identifying the underlying causes and sources of intensive care infections, implement ingpreventive measures, and organisingthe most appropriate treatment plan arecrucialaspects of managingthedisease. In this study, there sults of blood, urine, deept racheal aspirate and catheter culture tests conducted todetect intensive care infections were evaluated. The objective was to identify the most commonly isolated microorganisms from the culture results and to implement appropriate measures toprolong patient survival and reduce the duration of intensive care and hospitalisation. Materials and Methods: A total of 100 patient soverthe age of 18 who had been hospitalised for a minimum of three days between the dates of 01/01/2021 and 01/01/2024 in the general İntensive care unit were selected for the study. The cultures of blood, urine, deep tracheal aspirate and catheter sample sobtained at microorganisms from the patients were identified through the utilisation of hospital data processing records. The frequency of microbial growth in the General Intensive Care Unit (ICU) and the associated infection rate were determined through the analysis of culture results obtained from patients who were hospitalised in the ICU over the past three years, were aged 18 orabove, and were hospitalised for a minimum of three days. Results: The study included 276 patients. Patients aged 18 years and older who were admitted to the general intensive care unit between 2020 and 2023 and stayed for 3 days or more were included in our study. The most common microorganisms identified in blood cultures were Klebsiella pneumoniae (11.2%), Staphylococcus epidermidis (6.2%), and Pseudomonas aeruginosa (6.2%), Acinetobacter baumannii (4.3%), Staphylococcus hominis (3.3%), and Staphylococus haemolyticus (3.3%). The most common microorganisms identified in deep tracheal aspirate cultures were Klebsiella pneumoniae (13.4%), Acinetobacter baumannii (13.0%), Pseudomonas aeruginosa (11.2%), Staphylococus aureus (4.3%), and Corynebacterium striatum (2.9%). The most common microorganisms identified in urine cultures were Esherichia coli (4.3%), and 2.9% were Candida tropicalis, Candida albicans, and Klebsiella pneumoniae. Conclusion: The most common factors contributing to infection in intensive care are patient admission diagnoses, comorbid conditions such as diabetes mellitus, hypertension, chronic obstructive pulmonary disease, open trauma, and increased length of stay. Patients with low Glasgow Coma Scale (GCS) scores, high Sequential Organ Failure Assessment (SOFA) scores, advanced age (>65 years), and length of stay exceeding 3 days demonstrate an increased incidence of infection and positive cultures. As the duration of stay in the intensive care unit increases, the number of cultures taken rises, hospital stay lengthens, and mortality rate increases. The number of invasive procedures performed on patients in the ICU also increases the rate of infection. When signs of infection appear after admission to the intensive care unit, cultures should be taken immediately to target the causative agent, and a thorough observation should be conducted to identify the source of the infection. Suspected catheters and urinary catheters should be removed. If procedures have been performed, these should be reviewed. The patient's GCS, SOFA scores, and infection parameters should be assessed immediately, and treatment should be initiated without waiting for culture results. To reduce the incidence of healthcare-associated infections (HAIs), it is crucial to strengthen staff training and supervision, review patient admission protocols in intensive care units (ICUs), exercise caution in equipment use and selection for high-risk patients, and thoroughly investigate patients developing HAIs by the infection control committee. This investigation is essential for identifying the source of the infection and closely monitoring the incidence. These steps will contribute to lowering the incidence of HAIs.