John Fıeld'ın H.46 ve H.37 piyano noktürnlerinin teknik ve müzikal açıdan incelenmesi
A technical and musical analysis of John Field's nocturnes H.46 and H.37
  1. Tez No: 922521
  2. Yazar: ÖZLEM KELEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK SAĞIRKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmada, John Field'ın piyano edebiyatında önemli yeri olan H.37 ve H.46 numaralı noktürnleri incelenmekte olup her iki noktürnün teknik ve müzikal açıdan öğelerinin ele alınması ve eserlerin piyano edebiyatındaki öneminin vurgulanması amaçlanmıştır. Bu düşünceden yola çıkarak araştırmada“Polskie Wydawnictwo Muzyczne (PWM)”adlı edisyon firması tarafından 1978 yılında“Field Dua Nokturny”adıyla yayınlanmış piyano albümü kaynak olarak kullanılmıştır. Yapılan incelemede bu edisyonun piyanistler tarafından yaygın olarak kullanıldığı görülmüştür. Buna ek olarak H.37 ve H.46 numaralı noktürnlerin John Field'ın piyano eserleri arasında sıklıkla çalındığı, fakat üzerinde yeteri kadar inceleme yapılmadığı tespit edilmiştir. Araştırmanın ilk aşamasında, John Field'ın hayatı ve eserlerine yönelik literatür taraması yapılmış, ikinci aşamasında ise H.46 ve H.37 numaralı noktürnler ele alınarak incelenmeye çalışılmıştır. İnceleme sonucunda John Field'ın piyano edebiyatı ve icracılığı bakımından önemi ortaya konulmuş ve araştırma çıktılarının hem yorumculara hem de teorisyenlere katkı sağlayacağı ve daha kapsamlı çalışmalara zemin hazırlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, It is aimed to examine John Field's nocturnes, which hold a significant place in piano literature, focusing on the technical and musical aspects of his Nocturnes H.37 and H.46. Based on this idea, the piano album published in 1978 by the publishing company“Polskie Wydawnictwo Muzyczne (PWM)”under the name of“Field Dua Nokturn”was used as a primary source. During the examination, It was witnessed that this edition is frequently utilized by pianists in the field. In adddition, It was determined that Nocturnes numbered H.37 and H.46 were frequently played among John Field's piano works, but that they were not sufficiently studied in literature. In the first stage of the research, a literature review was conducted, focusing on Field's life and works, and in the second stage, the musical and technical analyses of nocturnes numbered H.37 and H.46 were discussed. The findings indicate that H.46 and H.37 nocturnes contribute significantly to understanding Field's role in piano performance and literature. As a result of the study, the importance of John Field in terms of piano literature and performance has been revealed and it is thought that the research outputs will contribute to both interpreters and theorists and will prepare the ground for more comprehensive studies.