Türkiye'de iktidara gelen 'Sağ' partilerde emperyalizm karşıtlığı (1960-1980)
Anti-imperialism of the 'Right' wing parties in Turkey (1960-1980)
  1. Tez No: 922526
  2. Yazar: ENES BAHADIR KIZAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF OKUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 364
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de 1960-1980 döneminde, koalisyonla ya da tek başına iktidara gelen ve siyasi konumlanmada“sağ”olarak tanımlanabilecek partilerin emperyalizm karşıtlığını konu almaktadır. 1860'larda İngilizceye giren emperyalizm kavramı, kullanıldığı uzun süre boyunca politik çağrışımlarla şekillenmiştir. 1960'lar, dünyadaki birçok bölgede yaşanan gelişmelere paralel olarak emperyalizme dair tartışmaların yeniden canlandığı ve siyasi mücadelelere konu olduğu bir dönemi işaret etmektedir. Türkiye'de de özellikle 1960'ların başından itibaren emperyalizm tartışmaları yoğunlaşmış ve 1980'lere kadar ideolojik tutumları yoğun biçimde etkilemiştir. Aynı zamanda Türkiye'nin dış politikasında yaşanan bazı gelişmelere paralel olarak, emperyalizm olgusundan hareketle, dış politikada Türkiye'ye yönelik müdahalelere karşı bir tepkiyi de beraberinde getirmiştir. Türkiye'de sağ siyaset de emperyalizm tartışmalarına dâhil olmuş, emperyalizme karşı muhalefetini belirli başlıklar altında dile getirmiştir. Bu başlıklar, kavramsal çerçeve ve kullanım alanı olarak geniş bir kapsam ve içeriğe sahip olup, sağ siyasetin farklı aktörlerinin ortak noktalarını ve farklılıklarını da ortaya çıkarmaktadır. Bu dönemde emperyalizm, Türkiye'nin hemen her alanda güvenliğini tehdit eden bir unsur olarak algılanmış ve sağ siyaset de bunu söylem düzeyinde, farklı platformlarda ve başlıklarda kullanmıştır. Bu bağlamda, Türkiye'de sağ siyaset, özellikle bu iki kutup tarafından yeniden şekillendirilen, farklı emperyalizmlere karşı siyasi tavır takınmıştır. Çalışmada, siyasi partilerin söylemlerinden hareketle sağın emperyalizme bakışı irdelenecektir.
Özet (Çeviri)
This study is about the opposition to imperialism of the parties that came to power in coalitions or alone in Turkey in the 1960-1980 period and can be defined as“right”in terms of political positioning. The concept of imperialism, which entered English in the 1860s, has been shaped by political connotations throughout the long period it has been used. The 1960s mark a period when discussions about imperialism were revived and became the subject of political struggles in parallel with the developments in many regions of the world. In Turkey, especially from the beginning of the 1960s, discussions about imperialism intensified and heavily influenced ideological attitudes until the 1980s. At the same time, parallel to some developments in Turkey's foreign policy, it brought about a reaction against interventions in Turkey in foreign policy based on the phenomenon of imperialism. Right-wing politics in Turkey has also been involved in discussions about imperialism and expressed its opposition to imperialism under certain headings. These titles have a wide scope and content in terms of conceptual framework and usage area, and they also reveal the common points and differences of different actors of right-wing politics. During this period, imperialism was perceived as an element that threatened Turkey's security in almost every field, and right-wing politics used this at the level of discourse, on different platforms and under different titles. In this context, right-wing politics in Turkey took a political stance against different imperialisms, especially those reshaped by these two poles. In this study, the right's perspective on imperialism will be examined based on the discourses of political parties.