Elektrik bas gitar virtüözlerinin doğaçlama tekniklerinin analizi
Analysis of the improvisation techniques of electric bass guitar virtuosos
- Tez No: 922525
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN SAĞER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik ve Sahne Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Araştırmada teknolojinin elektrik bas gitar üzerindeki etkilerinin, Caz-Rock ve çeşitli müzik türlerini dönüştürmesindeki rolü incelenmiştir. Elektrik bas gitar virtüözlerinden Monk Montgomery, James Jamerson, Jaco Pastorius, Gary Willis, Dane Alderson ve Pino Palladino baz alınarak şekillendirilen çalışmada, onların virtüözitesi üzerinden doğaçlama tekniğini merkeze alan bir analiz yöntemi benimsenmiştir. Bu çıktılarda, ritim, zamanlama, armoni ve doğaçlama teknikleriyle beraber elektrik bas virtüözlerinin farklı dönem ve müzik türlerindeki icralarının kapsamlı bir şekilde anlaşılması hedeflenmiş; farklı seviyelerdeki elektrik bas icracılarının teknik, armonik, ritmik becerileri ve yaratıcı ifadelerini geliştirmek amacıyla bir metot oluşturulmaya gayret edilmiştir. Araştırmanın çekirdeği, elektrik bas gitarın geliştiği müzik türlerindeki yaratıcı icraları analiz ederek geliştirilen egzersiz ve yaklaşımlarla, başlangıçtan ileri seviyeye elektrik bas gitaristlere geniş bir stil çeşitliliği sağlamak ve enstrüman ile yaratıcı doğaçlama alanları üretebilmelerine yönelik bir rehber oluşturmak üzere çerçevelendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study examines the role of technology on the electric bass guitar in transforming Jazz-Rock and various musical genres. In the study, which was shaped on the basis of electric bass guitar virtuosos Monk Montgomery, James Jamerson, Jaco Pastorius, Gary Willis, Dane Alderson and Pino Palladino, an analysis method centered on improvisation technique through their virtuosity was adopted. In these outputs, it is aimed to comprehensively understand the performances of electric bass virtuosos in different periods and genres of music, together with rhythm, timing, harmony and improvisation techniques, and to create a method to improve the technical, harmonic, rhythmic skills and creative expression of electric bass performers at different levels. The core of the research is framed to provide beginner to advanced electric bass guitarists with a wide variety of styles and a guide for generating creative improvisational spaces with the instrument through exercises and approaches developed by analyzing creative performances in the musical genres in which the electric bass guitar developed.