Mollâ Ömer b. Ahmet el-Çelî el-Maî Şerh-u Risâle fi ilmi'l-mantık eserinin tahlili
Analysis of the work Mollâ Ömer b. Ahmet el-Çelî el-Maî Şerh-u Risale fi İlmi'l-logic
  1. Tez No: 922546
  2. Yazar: NUH SALİM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hakkari Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Hakkari, kültürel ve ilmi açıdan birçok âlimin yetiştiği bir bölgedir. Bu bölgede yetişmiş ancak hayatı ve eserleri hakkında pek çok bilgiye sahip olmadığımız mütefekkirlerden biri de Molla Ömer b. Ahmet el-Çelî el-Maî'dir. Türkiye Yazma Eserler Kurumunda Molla Ömer'e nispet edilen eserler incelendiğinde onun hayatı ve ilmi kişiliği hakkında az da olsa bilgiye ulaşılmaktadır. Ona ithaf edilen eserler incelendiğinde çağının ilmi geleneğine bağlı felsefe, mantık, doğa bilimleri ve İslami ilimler hakkında birçok eser telif ettiği görülmektedir. Spesifik olarak mantık alanında yaptığı teliflere dikkat edildiğinde klasik mantık ilmine yaklaşımını sergilediği söylenebilir. Bu minvalde telif ettiği eserlerden biri olan Şerh-u Risâle fi ilmi'l-mantık eserinde klasik mantık geleneği sürdürdüğü görülmektedir. Bu eserin hem yurt içinde hem de yurt dışındaki kütüphanelerde birçok kaydına rastlanılmaktadır. Mezkûr eserde kendinden önceki İslam âlimlerinin görüşlerini merkeze alarak bilginin tasavvurât (kavramlar) ve tasdikât (önermeler) şeklinde ele aldığını ve mantık âlimlerinin ilmin tarifi hakkındaki farklı görüşlerinin analizi içermektedir. Çalışmamızda, Molla Ömer'in hayatı, mantık alanında telif ettiği eserlerin genel özeti ve tezin ana konusu olan Şerh-u Risâle fi ilmi'l-mantık eserinin tahlili hakkında yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hakkari, is a region where many scholars were raised in terms of cultural and scientific ways. We don't have much information about his life, but Molla Ömer b. Ahmet el-Çelî el-Maî is one of the thinkers who grew up in this region. When the works attributed to Mollà Ömer at the Turkish Manuscripts Institution are examined, we can reach some information about his life and scholarly personality. When the works dedicated to him are examined, we see that he compiled many works on philosophy, logic, natural sciences and Islamic sciences in accordance with the scientific tradition of his time. When we pay attention to his writing specifically on logic, it is seen that he exhibited approach logic of his period that he lived. In this context, it is seen that he continued this tradition in one of the works that he authored Şerh-u Risale Fi İlmil logic. Many records of his works can be found in libraries both in Turkey and Abroad. In the mentioned work, by focusing on the views of the Islamic scholars before him, he addresses knowledge in the form of tasawwurât (concepts) and tasdikât (propositions) and includes the analysis of the different views of the logic scholars on the definition of knowledge. In our study, the life of Molla Ömer, the general summary of the works he has written in the field of logic and the analysis of the work Şerh-u Risale filmi-mantık-logic, which is the main subject of the thesis, are made.