Dünyada ve Türkiye'de çay üretimi: Çay kalitesine etki eden faktörler
Tea production in the world and in Turkey: Factors affecting tea quality
  1. Tez No: 922558
  2. Yazar: SEVGİ ERSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH YILDIRIMÇAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışmasında; çay üretimine etki eden faktörlerin hangi prensipler dâhilinde ele alınabileceğine odaklanılmaktadır. Bu doğrultuda, çay üretim süreçlerinin yapısı ve hangi koşulların ürünü oldukları irdelenmektedir. Çay üretim süreçleri üzerinden küreselleşme olgusuna, küreselleşme olgusundan ise rekabet kavramına uzanan bir hat üzerinden yol haritası oluşturulmuştur. Rekabet, günümüz dünyasını özetleyen sihirli bir kelime haline dönüşmüştür. Neoliberalizmin egemen ideoloji olmasıyla birlikte hem bireyler hem de işletmeler arasında amansız bir rekabet ortamı oluşmuştur. Küreselleşmenin zaman ve mekân kavramlarını ayrıcalıklı sınıflar için ortadan kaldırması, rekabet olgusunu yerelden globale doğru genişletmiş ve işletmeler için yeni bir dönem başlamıştır. Bu rekabet ortamından çay üretimi de doğrudan etkilenmiştir. Geçmişten günümüze uzanan süreçte çay tüketimi etkisini günden güne artırmaktadır. Bu tüketim beraberinde çay üretim alanlarının ve süreçlerinin gelişmesine olanak tanımıştır. Özellikle teknolojik gelişimle birlikte üretim süreçleri, hemen her yerde ortak paydalar üzerinde örgütlenme eğilimindedirler. Bu noktada mekân kavramı kilit bir role bürünmektedir. Üretim yapılan bölgenin iklimsel özellikleri ve doğa koşulları, ortaya çıkan ürünün diğerlerinden farklılaşmasına olanak sağlayabilmektedir. Bu doğrultuda Türkiye, çay üretim süreçlerinde birçok rakibine göre farklılaşabilmektedir. Bu da Türkiye'nin, dünyada önemli çay üreticileri arasında yer almasında önemli rol oynamıştır. Buradan hareketle, çalışmada, çay üretimini etkileyen faktörler ve koşullar çözümlemesi üzerinde durulmaktadır. Türkiye'deki Çay üretim bölgelerinin coğrafik yapısı ürünün kalitesini doğrudan etkilemektedir. Kuşkusuz ki üretim süreçleri yalnızca doğal koşullar göz önünde bulundurularak gerçekleştirilemez. Rekabet edilen ülkelerden geri kalmamak, pazar payını artırmak, yeni pazarlara açılabilmek için markalaşma süreçlerinin göz ardı edilmesi beklenemez. Bu da modern yönetim tekniklerinden faydalanılmasını zorunlu hale getirmektedir. Bu çalışmanın araştırma sürecinde, müşteri gereksinimlerinin doğrudan ürün tasarımına entegre edilmesine yardımcı olan“Kalite Fonksiyonu Yayılımı”(Quality Function Deployment-QFD) yönteminden yararlanılmıştır. Bu yöntem sayesinde, bu çalışma müşteri taleplerini göz önünde bulundurarak ürün geliştirme süreçlerinde kalitenin artırılmasını amaçlanmıştır. Tüm bunların yanında, Türkiye, dünyada en çok çay tüketen ülke olarak gösterilmektedir. Bu bağlamda tüketilen ürünün kalitesi ülke insanının yaşam kalitesini de etkileyebilmektedir. Çalışma, tüm bu göstergeler üzerinden çayın kalitesine etki eden faktörlerin neler olduğu sorusuna yanıtlar aramaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the focus is on identifying the principles that can be applied to factors affecting tea production. Accordingly, the structure of tea production processes and the conditions under which they operate are examined. A roadmap has been created to connect the phenomenon of globalization through tea production processes, and from globalization to the concept of competition. Competition has become a key word summarizing today's world. With neoliberalism as the dominant ideology, an intense competitive environment has emerged among both individuals and businesses. Globalization, by removing the constraints of time and space for privileged classes, has expanded the concept of competition from local to global by ushering in a new era for businesses. Tea production has also been directly impacted by this competitive environment. From past to present, tea consumption has continually increased with the development of tea production areas and processes. Especially with technological advancements, production processes tend to be organized around common grounds almost everywhere. At this point, the concept of location plays a critical role. The climate and natural conditions of the region where production takes place allow the final product to differentiate itself from others. In this regard, Turkey can differentiate itself from many competitors in tea production processes, which has played an important role in Turkey's standing as a significant tea producer globally. From this perspective, the study focuses on analysing the factors and conditions affecting tea production. The geographical structure of Türkiye's tea production regions directly affects product quality. Certainly, production processes cannot be conducted solely with natural conditions in mind. To avoid falling behind competing countries, increase market share, and enter new markets, branding processes cannot be neglected. This necessity also brings modern management techniques into play. During the research process of this study, the Quality Function Deployment (QFD) method was employed to assist in directly integrating customer requirements into product design. By considering customer demands, this method aimed to enhance quality in product development processes. Additionally, Turkey is cited as the country with the highest tea consumption globally. In this context, the quality of the tea consumed can impact the quality of life of its citizens. This study seeks answers to the question of what factors influence the quality of tea, based on all these indicators.