Dans eden bir kitlenin caz orkestralarının icrasına olan etkilerinin araştırılması
The effects of a dancing audience on the performance of jazz orchestras
- Tez No: 922566
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİ MADANOĞLU, DOÇ. DR. İLKER İŞSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez, caz müziği ve swing dansı arasındaki etkileşimleri inceleyerek, dans eden bir kitlenin caz orkestralarının icrasına olan etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırmanın temel amacı, caz müziği icrasının swing dansı üzerindeki etkilerini ve bu etkileşimlerin müzikal performans üzerindeki yansımalarını anlamaktır. Bu bağlamda, araştırmada caz müzisyenleri ve swing dansçıları ile yapılan görüşmeler ve literatürde bu etkileşimlere işaret eden kaynaklar kullanılmıştır. Araştırma sonuçları, dansçıların varlığının müzikal performansları nasıl şekillendirdiğine dair önemli bulgular sunmaktadır. Özellikle, dansçıların swing ritmik yapıları ve doğaçlama üzerinde belirgin etkileri olduğu gözlemlenmiştir. Dansçılar, müzisyenlerin ritmik seçimlerini ve doğaçlama tekniklerini etkileyerek performansın dinamik ve spesifik bir hale gelmesini sağlamaktadır. Ayrıca, caz müzisyenlerinin dansçılara uyum sağlama çabalarının, müzikal ifadenin zenginleşmesine ve performans kalitesinin artmasına katkı sağladığı belirlenmiştir. Bu tezde elde edilen bulgular, caz müziği ve swing dansı arasındaki etkileşimlerin daha iyi anlaşılması ve bu sanat formlarının birbirini nasıl etkilediğine dair derinlemesine bir bakış sunmaktadır. Araştırmanın sonuçları, caz müziği ve swing dansı ile ilgilenen müzisyenler ve dansçılar için önemli çıkarımlar ve gelecekteki çalışmalar için öneriler içermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore the interactions between jazz music and swing dance, focusing on how a dancing audience influences the performance of jazz orchestras. The primary objective of the research is to understand the impact of jazz music performance on swing dance and the reflections of these interactions on musical performance. In this context, interviews with jazz musicians and swing dancers, as well as sources in the literature pointing to these interactions, were utilized in the research. The research findings provide significant insights into how the presence of dancers shapes musical performances. It was observed that dancers have noticeable impacts on swing rhythmic structures and improvisation. Dancers influence the rhythmic choices and improvisation techniques of musicians, making the performance dynamic and specific. Additionally, it was determined that jazz musicians' efforts to synchronize with dancers contribute to the enrichment of musical expression and the enhancement of performance quality. The findings of this thesis offer a deeper understanding of the interactions between jazz music and swing dance, providing a comprehensive view of how these art forms influence each other. The results of the research present important implications for musicians and dancers interested in jazz music and swing dance, along with suggestions for future studies.