Öğretmenlerin karara katılma durumu ile okul etkililiği arasındaki ilişki
The relationship between teachers' participation in decision-making and school effectiveness
  1. Tez No: 922565
  2. Yazar: MUHAMMED KAVGACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHARREM KÖKLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Araştırma, öğretmenlerin karara katılma durumu ile okul etkililiği arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu araştırmada nicel araştırma yapılmış ve genel tarama modeli uygulanmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini 2023-2024 eğitim-öğretim yılında İstanbul ili Kartal ilçesinde bulunan resmi ortaokullarda görev yapan 1172 öğretmenden oluşmaktadır. Çalışma evrenimizde bulunan 331 kişi örneklem grubu olarak belirlenmiştir. Ölçek ve anketler tamamına uygulanmış ve tamamı değerlendirmeye alınmıştır. Veriler toplanırken, öğretmenlerin karara katılma durumlarını ölçmek için“Karara Katılma Anketi,”Okul etkililiğini ölçmek için“Etkili Okul Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, öğretmenlerin karara katılma düzeyleri“oldukça”düzeyinde bulunmuştur. Öğretmenlerin karara katılma durumu, demografik değişkenler olan, cinsiyet, medeni durum, okuldaki görev süreleri, mesleki kıdeme göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermezken, cinsiyet değişkenine göre anlamlı bir fark gösterdiği saptanmıştır. Erkek öğretmenlerin kadın öğretmenlere göre daha fazla kararlara katıldıkları tespit edilmiştir. Öğretmenlerin okul etkililiğine ilişkin görüşleri“Çoğunlukla katılıyorum”düzeyinde ölçülmüştür. Öğretmenlerin okul etkililiğine ilişkin görüşleri demografik değişkenler olan; öğretmenlerin cinsiyet, medeni durum, okuldaki görev süreleri ve mesleki kıdeme göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Son olarak araştırmadan elde edilen sonuca göre, öğretmenlerin karara katılma durumu ile okul etkililiğine ilişkin görüşleri arasında orta düzeyde ve pozitif yönde anlamlı ilişkiler olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuçlardan hareketle, öğretmenlerin özellikle yönetsel süreçlere katılımını artırmak için görüş, öneri ve fikirlerini rahatça paylaşabileceği ortamlar oluşturulmalı, yönetsel faaliyetlerle ilgili kurul ve komisyonlara aktif katılımı sağlanmalıdır. Öğrencinin derse olan ilgisini ve katılımını artırıcı çalışmalar yapılmalı, veli ve çevreyle olan ilişkileri güçlendirici planlamalar yapılmalıdır. Ayrıca bu araştırma kapsamı genişletilerek tekrarlanabilir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the relationship between teachers' participation in decision-making and school effectiveness. A quantitative research method was employed and the general survey model was applied. The study population consists of 1172 teachers working in public secondary schools in Kartal district, Istanbul, during the 2023-2024 academic year. A sample group of 331 teachers was selected from this population. Scales and surveys were administered to the entire sample and all responses were evaluated. Data were collected using the“Decision Participation Questionnaire”to measure teachers' involvement in decision-making and the“ Effective School Scale”to assess school efectiveness. According to the findings, teachers' participation in decision-making was found to be at a“considerable”level. While demographic variables such as marital status, length of service at the school and proffessional seniority did not show a statistically significant difference, gender did, with male teachers participating in decision-making more than female teachers. Teachers' wiews on school effectiveness were generally at the level of“mostly agree,”and no significant differences were found in relation to demographic variables such as gender, marital status, school tenure and proffessional seniority. Finally, the results revealed a moderate and positive correlation between teachers' participation in decision-making and their perceptions of school effectiveness. Based on these findings, it is essential to create enviroments where teachers can comfortably share their opinions, suggestions and ideas to enhance their participation in administrative processes. Active involvement of teachers in decision-making bodies and committees related to administrative activities should be encouraged. Efforts should also be made to increase students' engagement and participation in lessons and strategic plans should be developed to strengthen relationships with parents and the community. Furthermore, this study could be replicated with a broader scope for more comprehensive results.