Serebral palsi tanılı çocuklarda kor ve denge egzersizlerinin yürüyüş, denge ve yaşam kalitesi üzerine etkisi: Karşılaştırmalı çalışma
The effect of core and balance exercises on gait, balance and quality of life in children with cerebral palsy: A comparative study
  1. Tez No: 922647
  2. Yazar: HATİCE ÖZOYMAK AKÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER ÇETİŞLİ KORKMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada; yürüyüş ve denge fonksiyonlarının Serebral Palsi (SP)'li çocukların yaşam kalitesindeki ve bağımsızlıklarını kazanmasındaki önemi göz önünde bulundurularak, SP'li çocuklara özgü planlanmış kor stabilizasyon egzersizleri (KSE)'nin hem denge ve yürüyüş fonksiyonlarını geliştirmede hem de yaşam kalitesi üzerine etkisi olup olmadığının incelenmesini, bu yaklaşımın sadece nörogelişimsel tedavi (NGT) hem de denge egzersizleri (DE)+NGT'ye üstünlüğünün olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya dâhil edilen SP'li çocuklar yaş, SP tipi ve Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi (KMFSS)'ne göre blok randomizasyon yöntemiyle randomize olarak 3 gruba ayrıldı. Grup 1 çalışma grubuna (n=12, yaş ortalaması 11,17±3,38 yıl) NGT+KSE, grup 2 çalışma grubuna (n=12, yaş ortalaması 10,83±4,09 yıl) NGT+DE, kontrol grubunaysa (n=12, yaş ortalaması 12,83±3,94 yıl) sadece NGT uygulandı. Fizyoterapi ve rehabilitasyon programları haftada 3 gün 8 hafta toplamda 24 seans her grup eşit olacak şekilde 60 dakika uygulandı. Katılımcıların değerlendirilmesinde Pediatrik Denge Ölçeği (PDÖ), SportKat 550® cihazı, Gövde Etkilenim Ölçeği (GEÖ), Altı Dakika Yürüme Testi (6DYT) ve Pediatrik Veri Toplama Aracı (PVTA) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Considering the importance of walking and balance functions in improving the quality of life and achieving independence in children with cerebral palsy (CP), this study aimed to investigate whether core stabilization exercises (CSE) specifically designed for children with CP have an effect on both improving balance and walking functions as well as quality of life, and to investigate whether this approach is superior to neurodevelopmental treatment (NGT) alone or balance exercises (BE)+NGT. The children with CP included in the study were randomly divided into 3 groups according to age, CP type and Gross Motor Function Classification System (GMFCS) using the block randomization method. NGT+CSE was given to the group 1 study group (n=12, mean age 11.17±3.38 years), NGT+BE was given to the group 2 study group (n=12, 10.83±4.09 years) and the control group was applied only NGT (n=12, mean age 12.83±3.94 years). Physiotherapy and rehabilitation programs were applied 3 days a week for 8 weeks, a total of 24 sessions of 60 minutes for each group equally. The Pediatric Balance Scale (PBS), SportKat 550® device, the Trunk Impairment Scale (TIS), the Six Minute Walk Test (6MWT) and the Pediatric Outcome Data Collection Instrument (PODCI) were used to evaluate the participants.