Osmaniye'deki küçük tarım işletmelerinin mısır üretiminde eğitimin ve teknik etkinliğin verime olan katkısı
The contribution of education and technical efficieney to yield in maize production in small agricultural enterprises in Osmaniye
  1. Tez No: 922646
  2. Yazar: RESUL KIKVALEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, İşletme, Statistics, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, Osmaniye ili merkez ilçelere bağlı, Değirmen ocağı, Kırmıtlı, Yeniköy ve Endel köylerinde mısır üretimi üzerine kullanılan girdilerle elde edilen verim arasındaki ilişki Cobb-Douglas üretim fonksiyonuna göre analiz edilmiştir. Analiz sonuçları Regresyon, Korelasyon, Varyans Analizleri yardımıyla çözümlenmiştir. Mısır üretiminin veri analizinin yapılma nedeni, mısır bu alanlarda uygun tarla, bulunduğu konum ve iklim şartları nedeniyle ikinci ürün olabilmesi sayesinde yetiştirilen tarım ürünü olmasıdır. Çalışmadaki veriler 111 çiftçi ile yüz yüze anket yoluyla elde edilmiştir. Veriler 2022-2023 üretim dönemine aittir. Dekara verim ile çiftçinin yaşı, tecrübesi ,kompoze gübre , nitrat gübre, cinsiyet ,resmi eğitim, teknik eğitim , üretim yılı, kullanım amacı, tohum çeşidi ve ürünün satıldığı kurum arasında çoklu regresyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the relationship between the inputs used in maize production and the resulting yield in the central districts of Osmaniye province, specifically in the villages of Değirmen Ocağı, Kırmıtlı, Yeniköy, and Endel, using the Cobb-Douglas production function. The analysis results were evaluated using regression, correlation, and variance analysis techniques. The reason for conducting the data analysis on maize production is that maize, being a suitable second crop in these areas due to the appropriate land, location, and climatic conditions, is a commonly cultivated agricultural product. The data for the study were collected through face-to-face surveys with 111 farmers and pertains to the 2022-2023 production period. A multiple regression analysis was conducted to examine the relationship between yield per hectare and variables such as the farmer's age, experience, use of compound fertilizer, nitrate fertilizer, gender, formal education, technical education, production year, intended use, seed variety, and the institution to which the product is sold.