Balkan ekonomik işbirliği süreci
Balkan economic cooperation process
  1. Tez No: 92267
  2. Yazar: YASEMİN GÖRÜM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ GÖKALP YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Özellikle İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra uluslararası düzeyde ekonomik işbirliğini yaratmaya dönük çabalarda önemli bir sıçrama görülmüştür. Ülkeler bu çabalan desteklemek amacıyla çeşitli kurumsal yapılanmalar oluşturmuşlar, işbirliğinin uygulamaya dönük çerçevesini bunlar aracılığıyla geliştirmişlerdir. Günümüzde uygulamaya dönük eğilimler ağırlıklı olarak bölgeselleşme hareketleri içinde izlenmiş, GATT, Uruguay Round görüşmeleri ve oluşturulan Dünya Ticaret Örgütünün kurumsal yapısı çerçevesinde bu çabalar küresel bir ekonomik sistem yaratma kurgusuna yönelmiştir. Türkiye de sürece benzer eğilimle ve özellikle 1990 sonrası yaşanan gelişmelerin ardından, içinde bulunduğu bölgesel yapılanmalara paralel olarak Karadeniz Ekonomik İşbirliği Projesini başlatmış, ve gelişen bir diğer adım olarak Balkanlarda süregiden işbirliği sürecine dahil olmuştur. Hazırladığım çalışma temel olarak bütünleşme ve bölgesel işbirliği çabalarım incelerken, Balkanlarda gelişen işbirliği sürecini ve bu çerçevede Balkan Ülkeleri Ticareti Geliştirme Ofisleri'nin oluşturduğu Balkan Ülkeleri Ticareti Geliştirme Bölge Merkezi'nin kuruluş ve çalışma alanlarını değerlendirme içine almıştır.Daimi Sekreterya görevini Türkiye'nin üstlendiği kuruluş, 12-13 Ekim 1998 tarihlerinde Antalya'da düzenlenen Güneydoğu- Avrupa Ülkeleri Devlet Başkanları Zirvesi esnasında 15 Ekim 1998 günü, taraf ülkelerin Devlet Başkanları düzeyinde imzalanmıştır. Yedi Balkan ülkesinin Dış Ticaret Merkezlerinin oluşturduğu“Balkan Ülkeleri Ticareti Geliştirme Bölge Merkezi”ile, Balkan ülkeleri arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğinin geliştirilmesi hedeflenmektedir. Bu amaca yönelik olarak Türkiye'nin muadil kuruluşu olan İGEME- İhracatı Geliştirme Etüt Merkezi'nin Balkan ülkeleri nezninde bir bilgi merkezi olması ve Balkan ülkelerine ilişkin ticari bilgileri ilgili kesimlere elektronik ortamda aktarması ve bölgesel ticaretin geliştirilmesi amacıyla çeşitli organizasyonlar gerçekleştirmesi planlanmaktadır. Bu çerçevede, Balkan Ülkeleri Ticareti Geliştirme Bölge Merkezi, sorunların tespiti ve çözüm yolları için koordinasyonun sağlanması, bölge ülkelerinin ticaret potansiyellerinin geliştirilmesi, ortak ticari taleplerin ve adımların oluşturulması ve bütünsel olarak ekonomik işbirliğine dönük adımların atılmasında önemli bir yapılanma olarak kabul edilmektedir. Bölge ülkelerinin ekonomik yapılarının değerlendirilmesi, sorunların ve işbirliği alanlarının saptanması ve yapılması gerekenler konusunda çeşitli önerilerin geliştirilmesi, çalışmanın son bölümünde değerlendirilmiş ve uygun olabilecek çözüm yollan saptanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY With the end of the Second World War, there has been an increasing trend to create an environment for international economic cooperation. The efforts became fruitful and the members of international society formed some institutions and through them turned the theoretical basis into practices. At the present, although the practice turns around regional approaches for cooperation, there are efforts to form a global economic system through the Uruguay Talks of General Aggrements on Tariff and Trade (GATT) and at the end by the formation of World Trade Organization (WTO). Turkey, as being responsive such international developments, has stated some projects. The environment of international arena has been advatageous for Turkey to achieve the goals. Therefore, at the first attempt Turkey has led to form BSEC. Fallowing this development, Turkey has been a part of the continous process for cooperation in the Balkans. This thesis, while studying, in essence, the efforts of integration and regional cooperation, tries to examine the developing cooperation process in the Balkans and therefore, evaluates the foundation and functions of Balkan Regional Center For Trade Promotion (B.C.T.P) that was formed by the Trade Promotion Offices of the Balkan countries. The agreement to form BCTP was signed on October 15, 1998 by the respective presidents at the time of South East European Countries Summit organised between the dates 12-13 October 1998 in Antalya. The institution, whose permanent secrateriat office was given to Turkey, was formed by the seven Balkan nation's Foreign Trade Centers in order to fallow the objective of the development of economic and commercial cooperation among themember countries. To achieve this goal, the body of the alike institution of Turkey, IGEME-Export Promotion Center of Turkey, was decided to be the center for data bank on behalf of Balkan countries and by the way, it was planned to trasfer the commercial informations, concerning Balkan nations, into electronic envirement to the service of the users and to organise some activities for the purpose of the development of regional commercial activity. Therefore, BCTP is accepted as an important formation to determine the problems and to coordinate for solution ways, to develop the commercial potentials of the regional countries, to form common trade inquiries and steps, and to move towards the economic cooperation. In the last part of the study, the economic structures of the member countries is evaluated, the problems and areas for cooperation are determined and the suggestions for what to do are presented. As a result, the appropriate solution ways are set.