Avrupa Birliği ve bölgeselleşme sürecinde 1990 sonrası Türk dış politikası
Turkish foreign policy after 1990 in the process of European Union and regionalisation
  1. Tez No: 130057
  2. Yazar: ŞENAY YEŞİLYURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZKAN TÜTÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET Dünya, özellikle 1990'lardan sonra coğrafi, ideolojik ve idari alanlarda yaşanan bir dizi değişikliğe tanık olmuştur. Bu değişim, ülkeler arasındaki ekonomik, kültürel, sosyal ve siyasi sınırları ortadan kaldırmış ve küreselleşme sürecinin tam anlamıyla ortaya çıkmasına neden olmuştur. Küreselleşme sürecinin doğal gelişimi gereği, ülkelerin yaşadığı ekonomik, güvenlik ve teknolojik endişeler, yeni bir süreç olan bölgeselleşmeyi beraberinde getirmiştir. Bölgeselleşme süreciyle beraber ülkeler coğrafi yakınlık ve gelişme düzeyleri arasındaki benzerliklere paralel olarak ekonomik işbirliği girişimlerine yönelmiştir. Bölgeselleşme girişimlerinin amaçları arasında ekonomik, siyasi ve güvenlik nedenleriyle küreselleşme sürecinin içinde yer alma arzusu ve bölgesel gücü ve etkinliği arttırma gibi mücadeleler yer almaktadır. Uluslar arası ilişkilerin değişen yapısı içinde bölgeselleşmeye yönelik kurumsal düzenlemeler ve ülkeler tarafından kabul edilmiş ortak kurallarla kurulan kuruluşlar da yer almaktadır. Bu süreç içinde, Türkiye de, bölgesinde yer alan ülkelerle ticari ve diplomatik ilişkilerini geliştirmiş ve bölgesel girişimlerde bulunmuştur. Bu çalışmada, Türkiye'nin, Orta Doğu ve Balkan ülkeleri, Avrupa Birliği, Karadeniz Ekonomik İşbirliği ve Ekonomik İşbirliği Örgütü ile ilişkileri uluslar arası gelişmeler ışığında değerlendirilmiş ve AB üyeliğinin Türkiye'nin bölgesel dış politikasına etkileri analiz edilmiştir. Çalışmanın ana amacı, 1990 sonrası Türk dış politikasında bölgeselleşmenin öneminin ve yöneliminin analiz edilmesidir. Bu amaçla öncelikle, küreselleşme ve bölgeselleşme kavramı teorik olarak incelenmiş, daha sonra Türkiye'nin bölgesindeki ilişkileri ele alınmıştır. Bu incelemeden yola çıkılarak, Türkiye'nin bölgedeki konumu, potansiyel fırsatları ve AB üyeliği halinde bölgesel gücü analiz edilmiştir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The world has witnessed a range of changes in geographical, ideological and administrative areas especially after 1990's. These changes has removed economical, cultural, social and political borders between countries and caused to occure globalisation process. Globalisation process has caused the countries to live anxieties in economical, security and technological areas and brought a new process namely regionalisation. Countries have directed towards economic cooperation initiatives, parallel to geographical proximity and similarities between development levels, together with the regionalisation process. There are some challenges among regionalisation initiatives' goals like, taking place in the globalisation process because of economical, political and security reasons and increasing regional power and effectiveness. There are also some organisational regulations in the field of regionalisation and organisations established with common rules accepted by countries in the international relations' changing structure. In this process, Turkey has improved commercial and diplomatic relations with the countries in her region and taken place regional initiatives. In this study, Turkey's relations with the Balkans and Middle East countries, European Union, Black Sea Economic Cooperation and Economic Cooperation Organization has appreciated in the ligths of international developments and the effects of European Union membership on Turkey's regional foreign policy has analiyzed. The main aim of this study is to analyze the importance and orientation of regionalisation in Turkish foreign policy after 1990's. With this aim, firstly, globalisation and regionalisation concepts have been examined theoretically and then Turkey's relations with her region have been dealt with. Moving from this examination, Turkey's position in her region, potential opportunities for Turkey and Turkey's regional power under European Union membership conditions have been analyzed. VII