Bazı cam örneklerinin radyasyon soğurma özellikleri
Radiation shielding properties of some glass samples
  1. Tez No: 922707
  2. Yazar: MUSTAFA UĞUR SEZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 21
Özet
Radyasyon teknolojinin gelişmesi ile birlikte hayatımızın geniş bir alanında kullanılmaya başlanmıştır. Tıpdan enerji sektörüne kadar her alanda kullanılan radyasyonun yüksek dozlarda kullanılması olası sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Bu nedenle radyasyondan korunma bilim insanları açısından önemli bir konu olmuş ve bu alandan önemli çalışmalar yapılmaktadır. Bu tez çalışmasında radyasondan korunmak için önemli olan zırh malzemesi olarak bazı camların radyasyon soğurma özellikleri araştırılıp sonuçlar tartışılacaktır
Özet (Çeviri)
Radiation has started to be used in a wide area of our lives with the development of technology. The use of radiation in high doses, which is used in every field from medicine to the energy sector, also brings about possible health problems. For this reason, radiation protection has become an important issue for scientists and important studies are being carried out in this field. In this thesis, the radiation absorption properties of some glasses as armor materials, which are important for protection from radiation, will be investigated and the results will be discussed.