Moğolların islamlaşmasında mutasavvıflar
Sufis in the islamization of the Mongols
  1. Tez No: 922760
  2. Yazar: AYŞENUR ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AKKUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 439
Özet
Moğollar tarih sahnesine XIII. asırda çıkmış ve bundan sonra neredeyse dönemin tüm tarih yazımı Moğollar üzerinden şekillenmiştir. Sufiler, Moğol hâkimiyetinde İslamiyet'in yaşatılmasını, medrese ve tekkelerin açık kalmasını, halkın Moğollara karşı duyduğu korkunun yok edilmesini sağlayıp, Moğol idarecilerinin halka eziyet etmesini engellemiştir. Moğollar, kendilerine karşı kin, nefret ve düşmanlık beslemeyen sufilerin dergâhlarını kapatmamıştır. Moğollar, sufiler kendilerine hizmet etmeseler bile onların hayat tarzından ve cesaretinden etkilenmiştir. Moğollar şehirlere yerleşmeye başladığında İslam'ı ve sufileri daha yakından tanıma şansına sahip olmuşlardır. Böylelikle Moğollar İslam hakkında merak ettikleri hususları doğrudan sufilere sorabilmişlerdir. Bu tezde Büyük Moğol Hanlığından başlayarak, Çağatay, Altın Orda, İlhanlı ve Türkiye Selçuklu Devleti coğrafyasındaki Hâcegân, Yeseviyye, Sühreverdiyye, Kübreviyye, Rifaiyye ve Mevleviyye mensubu sufilerin Moğollarla ilişkisi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The Mongols appeared on the stage of history in the 13th century and from then on, almost all of the historiography of the period was shaped by focusing on the Mongols. The Sufis ensured that Islam was kept alive under Mongol rule, that the madrasahs and lodges remained open, that the fear of the people towards the Mongols was eliminated and that the Mongol administrators prevented them from tormenting the people. The Mongols did not close the lodges of the Sufis who did not bear any grudge, hatred or hostility towards them. The Mongols were impressed by the Sufi's lifestyle and courage even if they didn't serve them. When the Mongols began to settle in cities, they had the chance to get to know Islam and the Sufis more closely. In this way, the Mongols were able to ask the Sufis directly about the issues they were curious about regarding Islam. In this thesis, the relationship between the Mongols and the Sufis of Hâcegân, Yeseviyye, Suhreverdiyye, Kubreviyye and Mevleviyye in the geography of the Chagatai, Golden Horde, Ilkhanate and Anatolian Seljuk State, starting from the Great Mongol Khanate, is discussed.