Yapay tatlandırıcı aspartamın karsinojenisitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of carcinogenicity of artificial sweetener aspartame
- Tez No: 922759
- Danışmanlar: PROF. DR. TERKEN BAYDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Farmasötik Toksikoloji, Pharmaceutical Toxicology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toksikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Tatlandırıcılar şeker kullanımına alternatif olarak tercih edilen, gıdalarda istenilen tatlılık hissini sağlayan ve genel olarak şekerden daha az kalorili gıda katkı maddeleridir. Tatlandırıcılar; doğal tatlandırıcılar, şeker alkolleri ve yapay tatlandırıcılar olarak sınıflandırılırlar. Doğal tatlandırıcılar, bitkilerin çeşitli bölümlerinden elde edilirler. Şeker alkolleri, doğal olarak meyvelerde ve sebzelerde bulunan karbohidrat türevleridir, ancak mono ve disakkaritlerden kimyasal olarak da üretilmektedirler. Yapay tatlandırıcıların tatlandırma gücü yüksek, kalorisi ve glisemik indeksi sıfıra yakındır. Ancak, bilimsel çalışmalar sağlığımıza olan etkileri konusunda netlik olmadığını göstermektedir. Son zamanlarda tatlandırıcılar ile ilgili yapılan çalışmalarda yapay tatlandırıcıların obezite, diyabet, kardiyovasküler hastalıklar, kanser gibi hastalıklar için risk faktörü olduğu bulgulara rastlanmaktadır. Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı (IARC), 2023 yılında aspartamı insanlarda kanser ile ilgili sınırlı kanıtlara dayanarak insanlar için“muhtemelen kanserojen”(Grup 2B) olarak sınıflandırmıştır. Bu tez çalışmasının amacı, güncel literatür taraması ile elde edilecek bilimsel verilerin ışığında aspartamın kanser ile ilişkisinin değerlendirilmesi, olası karsinojenik etkilerinin incelenmesi ve tatlandırıcı olarak aspartamın güvenilirliğinin analizidir.
Özet (Çeviri)
Sweeteners are generally less caloric food additives than sugar, which are preferred as an alternative to sugar and provide the desired sweetness sensation in foods. Sweeteners are classified as natural sweeteners, sugar alcohols and artificial sweeteners. Natural sweeteners are obtained from various parts of plants. Sugar alcohols are carbohydrate derivatives naturally found in fruits and vegetables, but they are also produced chemically from mono and disaccharides. Artificial sweeteners have a high sweetening power, and their calories and glycemic index are close to zero. However, scientific studies show that there is no clarity about their effects on our health. Recent studies on sweeteners have found that artificial sweeteners are a risk factor for diseases such as obesity, diabetes, cardiovascular diseases and cancer. The International Agency for Research on Cancer (IARC) has classified aspartame as“probably carcinogenic”(Group 2B) in humans based on limited evidence regarding cancer in humans in 2023. The aims of the present thesis are to evaluate the relationship between aspartame and cancer, to examine its possible carcinogenic effects and to analyze the safety of aspartame as a sweetener in the light of scientific data to be obtained by scanning the current literature.