Tip 2 diyabet hastalarının insülin uygulama bilgi ve becerileri üzerine mobil artırılmış gerçeklik öğreniminin etkisi
The effect of mobile augmented reality learning on type 2 diabetes patients' insulin application knowledge and skills
- Tez No: 922804
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALE SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma tip 2 diyabet hastalarının insülin uygulamaları konusunda bilgi, becerilerinin arttırılması üzerine artırılmış gerçeklik ile insülin uygulamasının etkinliğinin belirlenmesi, hasta eğitiminden memnuniyet durumlarının saptanması ve iki stratejinin karşılaştırılması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Ön-test ve son-test uygulama gruplu yarı deneysel bir çalışmadır. Çalışma 1 Kasım 2023 -31 Aralık 2024 tarihleri arasında İzmir Bakırçay Üniversitesi Çiğli Eğitim Araştırma Hastanesi Dahiliye servisinde yatan, araştırmaya katılmaya gönüllü olan yeni tanılı Tip 2 diyabetli hastalar (n:100) ile gerçekleştirildi. Çalışmanın verileri“Birey Tanılama Formu”,“Bilgi Testi (Ön-test, Son-test)”,“Hasta Eğitiminde Memnuniyet Ölçeği”ve“İnsulin Uygulama Becerisi Değerlendirme Kontrol Formu”ile toplandı. Her iki uygulama grubuna (Broşür ve MAG) eğitim öncesi eğitim ile ilgili bilgi verilip ön bilgi testi uygulandı. Her iki uygulama grubuna eğitim verildikten sonra son bilgi testi ve hasta eğitiminden memnuniyet ölçeği uygulandı. Son olarak her iki uygulama grubuna eğitimde öğrendiği insülin uygulama basamaklarını hasta kendi üzerinde gerçekleştirdi. Araştırmacı hastaları İnsulin“Uygulama Becerisi Değerlendirme Kontrol Formu”ile değerlendirdi.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the effectiveness of augmented reality (AR) in insulin administration on enhancing the knowledge and skills of Type 2 diabetes patients, assess their satisfaction with patient education, and compare two different strategies. It is a quasi-experimental study with pre-test and post-test application groups. The study was conducted between November 1, 2023, and December 31, 2024, with newly diagnosed Type 2 diabetes patients (n=100) hospitalized in the Internal Medicine Department of İzmir Bakırçay University Çiğli Training and Research Hospital who volunteered to participate. Data were collected using the“Individual Identification Form,”“Knowledge Test (Pre-Test, Post-Test),”“Patient Education Satisfaction Scale,”and the“Insulin Administration Skill Evaluation Checklist.”Both application groups (Brochure and AR) were provided with preliminary information about the training and took a pre-knowledge test before the training. After the training sessions, the post-knowledge test and the Patient Education Satisfaction Scale were administered to both groups. Finally, each patient performed the insulin administration steps they had learned during the training on themselves.