COVİD-19 geçiren ve geçirmeyen genç yetişkinlerde aerobik egzersiz ve kuvvetlendirme eğitiminin fiziksel aktivite düzeyi, yaşam kalitesi ve kaygı-stres bozukluğu üzerine etkisi
The effect of aerobic exercise and strength training on physical activity level, quality of life and anxiety-stress disorder in young adults with and without COVİD-19
  1. Tez No: 922824
  2. Yazar: ÖZGE MİNE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN KAVLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; COVID-19 geçiren ve geçirmeyen genç yetişkinlerde aerobik ve kuvvetlendirme eğitiminin fiziksel aktivite düzeyi, yaşam kalitesi ve kaygı-stres bozukluğu üzerine etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya İstanbul Aydın Üniversitesinde öğrenim gören 18-25 yaş aralığında, COVID-19'u geçiren 15 (grup I) ve COVID-19 geçirmeyen 15 genç yetişkin (grup II) dahil edilmiştir. Katılımcılara, yaşa göre düzeltilmiş maksimum kalp atım hızının %70'inde haftanın 5 günü 40 dakika aerobik egzersiz (yürüyüş) ve theraband kullanılarak kuvvetlendirme egzersizleri uygulanmıştır. Egzersiz programı 12 hafta sürmüş, ardından değerlendirmeler tekrarlanarak gruplar arasında karşılaştırmalar yapılmıştır. Değerlendirmeler; kişisel veri formu, manuel kas kuvveti testi, Koronavirüs Kaygı Ölçeği (KKÖ), Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (UFAA), SF-36 Yaşam Kalitesi Anketi, solunum fonksiyon testleri ve 6 dakika yürüme testi ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to compare the effects of aerobic and resistance training on physical activity levels, quality of life, and anxiety-stress disorders in young adults who have had COVID-19 and those who have not. Materials and Methods The study included 15 young adults (group I) aged 18–25 years who had previously contracted COVID-19 and 15 young adults (group II) who had not, all of whom were students at Istanbul Aydın University. Participants underwent a 12-week exercise program consisting of 40-minute aerobic exercises (walking) five days a week at 70% of age-adjusted maximum heart rate, and resistance training using therabands. Post-program assessments were conducted to compare both groups. Evaluations were carried out using a personal data form, manual muscle strength test, Coronavirus Anxiety Scale (CAS), IPAQ, SF-36 Quality of Life Questionnaire, pulmonary function tests, and a 6-minute walk test. Results: There was no significant difference between the treatment and control groups after the No significant difference was observed between groups I and II in any parameter except Forced Vital Capacity in liters (FVCLT) post-exercise training (p < 0.05). When intra-group comparisons were made, significant improvements were observed in group I for IPAQ, FVCLT, the physical functioning domain of SF-36, and walking parameters. In group II, significant differences were noted in coronavirus-related anxiety, the pain domain of SF-36, IPAQ, walking parameters, Borg scale scores, and FVCLT (p < 0.05). Conclusion: When young adults who had contracted COVID-19 were compared with the healthy group, no statistically significant differences were found in muscle strength, physical activity, pulmonary function parameters, quality of life, or anxiety-stress levels. However, the numerical values in the COVID-19 group were lower than those in the healthy group. The 12-week aerobic and resistance exercise program improved pulmonary functions, functional capacity, and quality of life in both groups, while also reducing anxiety-stress levels and fatigue problems.