Bağdatta 2019-2021 yılları arasında diyalize giren hastalardaki hepatit B ve C görülme sıklığının araştırılması
Investigation of the prevalence of hepatitis B and C in patients undergoing dialysis in Baghdad between 2019-2021
- Tez No: 922823
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAN ÇİTİL, PROF. DR. ABDULGANİ MUHAMMED ALİ ALSAMARAİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Hepatit, her yıl yaklaşık 1,5 milyon kişinin ölümüne neden olan önemli bir sağlık sorunudur. Hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde doğrudan ve dolaylı yoldan sağlık maliyetleri üzerinde olumsuz etkisi bulunmaktadır. Bu çalışmada, diyaliz hastalarında HBV ve HCV prevalansını ve bu enfeksiyonlar ile bazı biyokimyasal belirteçler arasındaki ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla renal diyalize giren toplam 1837 hasta (651 kadın ve 1186 erkek) çalışmaya dahil edilmiştir. 2019 2021 yılları arasında elde edilen verilere göre HCV enfeksiyonu prevalans oranı 2019 yılında %42,16, 2020 yılında %41,75 ve 2021 yılında %39,63 olarak tespit edilmiştir. Bu çalışmada, en yüksek vaka görülme sıklığı 18-28 yaş 51-61 ve 73-83 yaş arasındaki bireylerde bulunmuş olup toplam vakaların sırasıyla %52,28 %45,03 ve %47,05'ini oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Hepatitis is a major health problem that causes approximately 1.5 million deaths each year. It has a negative impact on direct and indirect healthcare costs in both developed and developing countries. In this study, we aimed to determine the prevalence of HBV and HCV and the relationship between these infections and some biochemical markers in dialysis patients. For this purpose, a total of 1837 patients (651 women and 1186 men) on renal dialysis were included in the study. According to the data obtained between 2019 and 2021, the prevalence rate of HCV infection was 42.16% in 2019, 41.75% in 2020 and 39.63% in 2021. In this study, the highest occurrence of cases was found among individuals aged 18-28 years 51-61 and 73-83 years, constituting 52.28% 45,03% and 47.05% of the total cases, respectively.