Ulusal bağımsızlık mücadelesinde Sovyetler Birliği ve yardımları
The USSR and its assist in national independence struggle
  1. Tez No: 92285
  2. Yazar: NURETTİN DOYGUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT ÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Ulusal Bağımsızlık mücadelesini başlatanlar tam bağımsızlığı ilke olarak kabul etmişlerdi. Bağımsızlıklarına el uzatılınca, doğal olarak silaha sarılmışlardı. Bağımsızlıklarını korumak için, silahlı mücadele yanında siyasi alanda da mücadelelerini başlatmışlardır. Sovyetler Birliğinin kendi rejim mücadelesi ve Boğazlarla Anadolu'nun geleceği hakkındaki endişesi ve çıkarları onların her yolu deneyerek Anadolu'da gelişen mücadeleyi desteklemeye zorlamaktaydı. Anadolu'da başlayan Ulusal Bağımsızlık Mücadelesi, siyasi durumu ve emperyalist devletlere karşı olması nedeniyle, Sovyetler Birliğinin durumuyla benzerlik halindeydi. Düşmanlar aynı olduğu gibi, müşterek tarafları da vardı. İki ülke dostane ilişkiler kurduğunda, Batılı emperyalistlerin Kafkaslarda her iki ülkeyi ayrı ayrı çembere alma girişimleri başarısızlıkla sonuçlanacaktı. Sovyetler Birliğinde ortaya çıkan rejimin Anadolu'ya yayılmasını önlemek kadar, Ulusal Mücadelenin Sovyetler Birliği ile ilişki kurmasını da önlemek o kadar önemliydi. Komünizm rejimine karşı olmadan onu sınırlarımız dışında tutarak Sovyetler Birliği yardımlarını sağlamak zorundaydık. Bu durum Ulusal Bağımsızlık Mücadelesinin dış ve iç siyasetini belirleyecekti. Sivas Kongresi günlerinde İtilaf Devletleri ve Yunanistan karşısında bize yardım edecek ülkeler AJB.D ve Sovyetler Birliği idi. A.B.D Wilson İlkelerinden ayrılmıştı. Kendi içine kapanarak uluslararası sorunlara ilgisini azaltmıştı. Rusya ise kendi sorunlarıyla uğraşmaktaydı. O halde milletçe bir fikir etrafında birleşip ulusal güçle mücadeleyi başlatmaktan başka çare yoktu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The people had accepted National Independence Struggle was their basic principle. So naturally they had armed and Also they had started struggle in political area to protect their independence. Whilw they were starting armed fight in Sivas Congress, they were looking for benefit from political situation. The Union of Soviet Socialist Republic had supported developing struggle in Anatolia, because they had worried about the Straits and Anatolia's future and had self regime struggle and had advantages. Because of National Independence Struggle which had started in Anatolia, it's political situation, it's situation was the same as USSR's situation. Also their enemies were same and they had common sides. When two countries established friendly relations, European Imperialist's interference to the Anatolian and Caucasus were unsuccessful. To prevent regime in USSR which was spreading to the Anatolia as much as important to establish relation with National Struggle and USSR. We must have hold communism outside from our borders and also we must taken USSR's assists. This situation was going to determine external and internal politics of National Independence Struggle. At Sivas Congress Days, ABD and USSR had assisted us, against Entente States and Gereece.A.B.D. had departed from Wilson Principles and A.B.D. had reduced relations with international problems.Rusia had struggled with self problems.There was no other way aut to unite around same idea and to start straggle with national power. n tc¥ttaocflCirrtMiajmi OOKÛMUCTASYO» HCTJttfci