Yüzey temizleme işlemlerinin seramik-rezin bağlanma dayanımına etkisinin in vitro olarak incelenmesi
The effect of surface cleaning process on ceramic-resin bonding strength in vitro examination as
  1. Tez No: 922916
  2. Yazar: ÖZGE KIRARSLAN KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BENGİSU YILDIRIM
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
İn vitro çalışmamızın amacı, farklı yüzey temizleme işlemlerinin kontamine seramik ile rezin siman arasındaki mikro-makaslama bağlantı dayanıklılığına etkisini değerlendirmektir. Tam seramiklerin ağız ortamında uzun dönem başarısı için restorasyon yüzey temizliğinin seramik-rezin bağlantısında önemli rol oynadığı görülmüştür. Farklı yüzey temizleyicilerinin kullanımı ile restorasyonların kontamine yüzeylerini etkili şekilde temizleyerek güçlü bir bağlantı oluşturulduğu iddia edilmektedir. Çalışmamızda kullanılan örnekler; Vita Suprinity (ZLS) ve IPS e.max ZirCAD (Y-TZP) bloklarından elde edildi. 1 mm ±0,02 mm kalınlığında elde dilen örnekler; silidir şeklindeki kalıplara otopolimerizan akrilik rezin ile gömüldü. Elde edilen 27'şer adet ZLS ve Y-TZP örnekler; non-kontaminasyon, tükürük – hava/su spreyi ( kontrol), tükürük - Ivoclean, tükürük – Katana Cleaner, light body – hava/su spreyi (kontrol), light body - Ivoclean, light body - Katana Cleaner ve light body - alkol olarak 9 gruba ayrıldı. Her gruba kimyasal değişiminin belirlenmesi için XPS analizi; mikroskobik yüzey değişiklikleri için SEM analizi yapıldı. Simantasyon için; yüzey işlemleri tamamlanan örneklere silan uygulandı. Silindir şeklinde hazırlanan kompozitler Panavia V5 ile örnek yüzeyine yapıştırıldı. Hazırlanan örneklerin, mikro-makaslama bağlanma dayanımı testi yapılarak bağ dayanım değerleri elde edildi. Kopan örneklerin kopma yüzeylerinde meydana gelen mikroskobik değişiklikleri araştırmak için stereomikroskop ile örnekler incelendi. Çalışmamızda; tükürük ve light body ile kontaminasyonun bağlanma değerini düşürdüğü görüldü. Tükürük ile kontaminasyon sonrası en iyi yüzey temizleme ajanı; ZLS ve Y-TZP örneklerde Katana Cleaner oldu. Light body ile kontaminasyon sonrasında ise hem ZLS hem de Y-TZP örneklerde en iyi yüzey temizleyicisi alkol oldu.
Özet (Çeviri)
The aim of our in vitro study was to evaluate the effect of different surface cleaning treatments on the strength of the micro-shear joint between the contaminated ceramic and the resin cement. It has been seen that restoration surface cleaning plays an important role in the ceramic-resin bond for the long-term success of all ceramics in the oral environment. It is claimed that a strong connection is created by effectively cleaning the contaminated surfaces of restorations with the use of different surface cleaners. Examples used in our study; Obtained from Vita Suprinity (ZLS) and IPS e.max ZirCAD (Y-TZP) blocks. The samples obtained with a thickness of 1 mm ±0.02 mm; cylindrical molds were embedded with autopolymerizing acrylic resin. 27 ZLS and Y-TZP samples obtained; as non-contamination, saliva - air/water spray (control), saliva - Ivoclean, saliva - Katana Cleaner, light body - air/water spray (control), light body - Ivoclean, light body - Katana Cleaner and light body - alcohol It was divided into 9 groups. XPS analysis to determine chemical change to each group; SEM analysis was performed for microscopic surface changes. For cementation; Silane was applied to the samples whose surface treatments were completed. The cylindrical composites were adhered to the sample surface with Panavia V5. The bond strength values of the prepared samples were obtained by performing the micro-shear bond strength test. The samples were examined with a stereomicroscope to investigate the microscopic changes on the rupture surfaces of the ruptured specimens. According to our study; It was observed that contamination with saliva and light body decreased the binding value. Best surface cleaning for contamination with saliva; It was found as Katana Cleaner in ZLS and Y-TZP samples. Alcohol was found to be the best surface cleaner in both ZLS and Y-TZP samples after contamination with light body.