Healing Narratives: Rape Trauma in Toni Morrison's Beloved, Alice Walker's The Color Purple and Maya Angelou's I Know Why the Caged Bird Sings
Şifa Anlatıları: Toni Morrison'un Sevilen, Alice Walker'ın Renklerden Moru ve Maya Angelou'nun Kafesteki Kuşun Neden Öttüğünü Biliyorum Adlı Eserlerinde Tecavüz Travması
  1. Tez No: 922984
  2. Yazar: SELİN ŞENCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLİ JAMALİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Islamic Azad University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Yirminci yüzyılın ikinci yarısında, Siyahi kadın romancılar, Siyahi kadınların cinsel sömürüye maruz kalışlarını edebiyatta ele almak üzere kendilerine bir alan açmıştır. Bu çalışma, Siyahi kadınların cinsel şiddet mağdurları olarak edebi temsillerini inceleyerek Toni Morrison'ın Sevilen (1987), Alice Walker'ın Renklerden Moru (1982) ve Maya Angelou'nun Kafesteki Kuşun Neden Öttüğünü Biliyorum (1970) adlı eserlerini analiz etmektedir. Çalışmanın temel amacı, Morrison, Walker ve Angelou'nun, Siyahi kadınların yaşadığı dehşeti yaşamı olumlayan anlatılara dönüştürme arzusunu bilinçli ve bilinçdışı düzeylerde nasıl yansıttığını irdelemektir. Yazarlar, yazma eylemi aracılığıyla yalnızca bireysel travmayı dile getirmekle kalmaz, aynı zamanda Siyahi topluluğun kolektif acısını da görünür kılar. Romanları, derinlemesine kökleşmiş travmaya bir yanıt niteliğinde olup, edebi bir şifa alanı sunmaktadır. Ayrıca, bu eserlerdeki anlatısal ve yazınsal sesler, hem kadın hem de Siyahi bir gelenek oluşturarak özgün bir edebi mirasın ortaya çıkmasına katkıda bulunmuştur. Bu geleneğin doğuşu, metinlerdeki sesleri güçlendirmiştir. Morrison, Walker ve Angelou'nun eserlerini travma anlatıları bağlamında ele alan bu çalışma, anlatıcı sesi, travma ve belleğin bireysel, ulusal ve kolektif düzeylerdeki ilişkisini incelemektedir.
Özet (Çeviri)
In the latter half of the twentieth century, Black women novelists carved out a space in literature to address the sexual exploitation of Black women. This study examines the literary representation of Black women as victims of sexual violence by analyzing three works: Beloved (1987) by Toni Morrison, The Color Purple (1982) by Alice Walker, and I Know Why the Caged Bird Sings (1970) by Maya Angelou. The primary focus of this study is to explore how Morrison, Walker, and Angelou employ narrative techniques that reflect both conscious and unconscious desires to transform the horrors experienced by Black women into life-affirming stories. Through the act of writing, these authors not only evoke individual trauma but also give voice to the collective suffering of the Black community. Their novels serve as a response to deeply embedded trauma, offering a literary space for healing. Moreover, the narrative and authorial voices in these works contribute to a distinct tradition, one that is both female and African American. The emergence of this tradition has empowered the voices within these texts. By reading Morrison, Walker, and Angelou's novels as trauma narratives, this study examines the relationship between authorial voice, trauma, and memory on individual, national, and collective levels.