Roma hukukunda res (mal kavramı)
Things in Roman law (res)
- Tez No: 922983
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİDE GÖKÇE TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, Roma mülkiyet hukukunun nüanslı ve köklü çerçevesini, özellikle res'lerin (malların) sınıflandırılmasına ve Antik Roma'da malların kullanımı ve devrini düzenleyen hukuki kurallara odaklanarak incelemektedir. Tez, Roma hukukunun geniş bir imparatorluğun değişen ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde evrilmesini sağlayan uyarlanabilirliğini ve çağdaş hukuk sistemleri üzerindeki kalıcı etkisini incelemektedir. Sonuç olarak bu tez, Roma mülkiyet hukukunun, çağları aşan ve çağdaş hukuk uygulamalarını şekillendirmeye devam eden ilkeleriyle, hukuk tarihinin temel bir unsuru olarak oynadığı önemli rolü vurgulamaktadır. Roma hukukunun incelenmesi, Roma hukuk düşüncesinin kalıcı mirasının kapsamlı bir şekilde anlaşılmasını sağlayarak, sosyal yapıların hukuk sistemlerinin üzerindeki etkisi hakkında değerli bakış açıları sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the nuanced and well-established framework of Roman property law, with a particular focus on the classification of res (things) and the legal rules governing the use and transfer of goods in ancient Rome. This thesis examines the adaptability of Roman law, which enabled it to evolve in response to the changing needs of a vast empire, and its enduring influence on contemporary legal systems. In conclusion, this thesis emphasises the significant role of Roman property law as a fundamental element of legal history, with principles that transcend the ages and continue to shape contemporary legal practice. The study of Roman law provides a comprehensive understanding of the enduring legacy of Roman legal thought, offering valuable insights into the impact of social structures on legal systems.