Does Transgression Credit Depend on Gender? Investigating Gender of the Evaluatorand the Target
Transgresyon Kredisi Cinsiyete Göre Değişiklik Gösterir mi? Değerlendiricinin ve Hedefin Cinsiyetinin İncelenmesi
- Tez No: 922991
- Danışmanlar: PROF. DOMİNİC ABRAMS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Kent
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Transgresyon kredisi (kural dışı davranan iç grup liderlerine yönelik hoşgörü) hedefin cinsiyetine, değerlendiricinin cinsiyetine ve iç grup kimliklenme (üniversite) seviyelerine odaklanarak farklı senaryolarda incelenmiştir. Katılımcılar (N = 228, 68 erkek, 159 kadın) okullarına maddi kaynak sağlanacağı bir ihale sırasında, kendi üniversite temsilcilerinin ya da bir başka üniversitenin temsilcilerinin komite başkanına rüşvet olarak lüks bir otelde ücretsiz tatil verildiğine dair bir manipülasyon hikayesi okudular. Kadın katılımcılar erkeklere göre kuraldışı davranışı daha az olumlu buldular. Transgresyon kredisi iç grup liderlerine verilmedi. Kural dışı davrananın cinsiyeti kural dışı hedeflerin değerlendirilmesini etkilemedi. Kural dışı davranan kadın liderler daha sert değerlendirilmedi. Bütün iç grup üyeleri ayni sertlikte değerlendirildi ve transgresyon kredisi verilmedi. Kural dişi davranışın değerlendirilmesinde iç ve dış gruplar arasında fark olmadı. Bu sonuçlar öznel grup dinamikleri teorisi ve sosyal rol teorisi ile ilişikli olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Transgression credit (leniency towards transgressive ingroup leaders) was examined in different scenarios by focusing on gender of the targets, gender of the evaluators, and levels of ingroup identification (university). Participants (N = 228, 68 male, 159 female) read a manipulation story where their or another university's representatives offered a committee chair a bribe of a free vacation in a luxury hotel during a bid for funding for their school. Female participants evaluated transgressive behaviour less favourably than male. Transgression credit was not given for ingroup leaders. Gender of the transgressor did not affect evaluations for transgressive targets. There were no harsher judgements for transgressive female targets. All ingroup targets were evaluated equally harshly and were not given transgression credit. Judgments for transgression did not differ between ingroup and outgroup. These results were discussed in relation to subjective group dynamics theory and social role theory.