Akaryakıt tanklarında kaynak kusurlarının MİG/MAG kaynak yöntemiyle giderilmesi
Repair of welding defects in fuel tank by MİG/MAG welding method
  1. Tez No: 922993
  2. Yazar: ENES AKSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEVAT ÖZARPA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışmasında, ALU 5186 H111, alüminyum malzemesindeki akaryakıt tanklarının ön, arka bombelerinde ve gövdesinde kullanılan sacların kaynak kusurları tamir edilerek kaynak yöntemlerinden biri olan MİG/MAG kaynağı farklı koruyucu gazlar kullanılarak kaynatılmıştır. Kaynak kusurları gözle muayene standardı TS EN ISO 17637 değerlendirme kriteri de TS EN ISO 10042 class C alüminyum malzemelere göre incelenmiştir. Tamir edilen kaynaklar daha sonra tahribatsız muayene testlerine tabi tutulmuştur. Sıvı penetrant muayenesinde test standardı TS EN ISO 3452-1 değerlendirme kriteri TS EN ISO 23277 seviye 2'ye göre incelenmiştir. Radyografik muayene olarakta test standardı TS EN ISO 17636-1 kabul seviyesine göre değerlendirilmiştir. Tahribatsız muayene raporlarına göre tamir işlemleri yapılmıştır. Tankların tasarım tip onayda belirtilen çalışma basınçları, kalibrasyonlu manometrelerle hidrostatik ve sızdırmazlık basınç testleri gerçekleştirilmiştir. Kaynak işlemleri saf argon gazı kullanarak gerçekleştirilmiş olup kaynak işlemleri parametleri aynı kalarak alın kaynağı ve tüm birleştirmelerde ilave metal ve tel olarak AlMg4,5Mn ER 5183-1,2 kullanılmıştır. Sonuç olarak; Kaynağı yapılan malzemelerde makro yapıda uygun kep ve kök görüntüleri tespit edilmiştir. Sıvı penentrant muayenesindeki alın kaynak birleştirilmelerin de gözenek, çatlak, vb. kaynak kusurlarına rastlanmamıştır. Radyografik muayenedeki film görüntülerin de herhangi hacimsel kusur görülmemiştir. Hidrostatik basınç muayenesin de malzemenin tasarım tip onayındaki basınç değerlerindeki kaynakların sızdırmazlığı sağladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the welding defects of the sheets used in the front, rear arches and body of the ALU 5186 H111 aluminum fuel tanks were repaired and MIG/MAG welding was employed using different protective gases. Welding defects were examined according to the visual inspection standard of TS EN ISO 17637 and evaluation criteria of TS EN ISO 10042 class C aluminum materials. The repaired welds were then subjected to non-destructive testing. In liquid penetrant examination, the test standard was examined according to TS EN ISO 3452-1 evaluation criterion and TS EN ISO 23277 level 2. For the radiographic examination, the test standard was evaluated according to the TS EN ISO 17636-1 acceptance level. Repairs were carried out according to non-destructive inspection reports. Hydrostatic and sealing pressure tests were carried out with manometers calibrated to the working pressures specified in the design type approval of the tanks. Welding processes were carried out using pure argon gas, and AlMg4.5Mn ER 5183-1.2 was used as filler metal and wire in butt welding and all joints, while the welding process parameters remained the same. In conclusion; appropriate cap and root images in the macro structure were detected in the welded materials. Pores, cracks, etc. in butt weld joints in liquid penentrant examination. No welding defects were found. No volumetric defects were observed in the film images of the radiographic examination. In the hydrostatic pressure examination, it was determined that the welds were sealed at the pressure values specified in the design type approval of the material.