En az dört kez ve daha fazla sezaryen ile doğum yapmış kadınların ultrasonografik muayene ile istmosel sıklığının saptanması ve semptomlarla ilişkisinin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the frequency of istmoseles by ultrasonographic examination and its relationship with symptoms in women who have given birth by caesarean section at least four times or more
  1. Tez No: 923037
  2. Yazar: CAHİT ŞEDDATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUFAN ÖGE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmamız, dört ve daha fazla sezaryen ile doğum yapmış kadınlarda istmosel sıklığını ve bununla ilişkili semptomları retrospektif değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmaya dahil edilen 62 kadın hastanın 13'ünde (%21) istmosel tespit edilmiş, 49'unda (%79) ise istmosel bulunmamıştır.Tüm katılımcılar, tek merkezde ameliyat edilmiş ve tamamının uterusu tek katlı devamlı kilitli,1/0 poliglaktin sütür ile suturize edilmiştir.İstmosel yüzey alanı ölçümleri(Grade), (yükseklik x taban)/2 formülü ile hesaplanmış ve yüzey alanları, 4,46 ile 66,61 mm² arasında (ort: 19,35 mm²) değişmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to retrospectively evaluate the incidence of isthmocele and associated symptoms in women with four or more caesarean sections. Of the 62 women included in the study, 13 (21%) had an isthmus and 49 (79%) did not have an isthmus.All participants were operated on in a single centre and all had their uterus sutured with a single layer of continuous locking 1/0 polyglactin suture.The surface area measurements of the isthmus (Grade) were calculated by the formula (height x base)/2 and the surface areas ranged from 4.46 to 66.61 mm² (mean: 19.35 mm²).