Kaynak işçilerinde toksik metal maruziyet düzeylerinin değerlendirilmesi
Assessment of toxic metal exposure levels in welding workers
- Tez No: 923147
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VUGAR ALİ TÜRKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kaynak işleri pek çok alanı kapsayan iş kollarından birisidir. Metallerin belli sıcaklık değerlerinde eritilerek birbirine kaynamasını sağlayan kaynak işlemi kullanıldığı metallerin yapısına göre işlem sırasında zararlı toksik duman çıkartırlar. İşçi ile kaynak edilen malzeme arasında oluşan bu duman insan sağlığına ciddi şekilde akut veya kronik zararlar verir ve geri dönüşü olmayan etkiler meydana getirebilir. Kaynak işleri ve etkileri adına araştırma yaparak toplanan verilere baktığımızda toksik etkiye neden olan kaynak işleriyle ilgili pek fazla çalışma yapılmamış veya çalışılan toksik metal sayısı sınırlı kalmıştır. Literatürde de yapılan çalışmalara bakıldığında solunum sistemi özellikle hedef organ durumundadır. Yozgat ilinde bir sanayi sitesinde 5 farklı işyerine gidildi ve her birinde kaynak işleri ile uğraşan kaynakçılara önce anket uygulanıp daha sonra her birinden idrar ve saç örneği toplandı. Çalışanların idrar ve saçında ağır metal ölçümü gerçekleştirmek üzere analizler, İndüktif Eşleşmiş Plazma Kütle Spektrometresinde (ICP-MS) yapıldı ve tüm veriler SPSS paket programı yardımı ile değerlendirildi. Sonuçlara bakıldığında, Mangan idrarda 51 kişiden 48'inde limit değerin üzerinde çıkmıştır ve saç numunelerinde toplamda 40 kişide yine üst seviyelerde görülmüştür. Kurşun seviyeleri idrarda 19 kişide yüksek çıkarken, saçta 6 kişide yüksek çıkmıştır. Kadmiyum idrarda 12 kişide limit değerlerin üzerinde ve saçta 2 kişide yüksek, Krom seviyeleri idrarda 2 kişide, saçta ise 1 kişide limit değerin üzerindedir. Alüminyum ise 1 çalışanın idrarında yüksek miktarda görülmektedir. Çinko idrarda 9 kişide yüksek çıkmıştır. Kobalt idrarda 4 kişide, Arsenik, çalışanlardan 7 kişinin saçında sınır üstündedir. Nikel, çalışanlarda 3 kişinin idrarında görülmüştür. Kaynak işleri için iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin alınması, düzenli risk analizlerinin yapılması, çalışanların eğitimi, bilgilendirilmesi ve kişisel koruyucu donanımların kullanılması ve gözetimi çok önemlidir.
Özet (Çeviri)
Welding is one of the business lines covering many areas. The welding process, which allows metals to melt and boil together at certain temperature values, emits harmful toxic fumes during the process according to the structure of the metals used. This fume, which occurs between the worker and the welded material, causes serious acute or chronic damage to human health and can cause irreversible effects. When we look at the data collected by conducting research on welding works and their effects, not many studies have been conducted on welding works that cause toxic effects or the number of toxic metals studied has remained limited. Looking at the studies in the literature, the respiratory system is especially the target organ. In Yozgat province, 5 different workplaces were visited in an industrial site and a questionnaire was first applied to welders engaged in welding work in each of them and then urine and hair samples were collected from each of them. In order to measure heavy metals in the urine and hair of the employees, the analyses were performed in Inductively Coupled Plasma Mass Spectrometer (ICP-MS) and all data were evaluated with the help of SPSS package program. The results showed that Manganese was above the limit value in 48 out of 51 people in urine and in 40 people in hair samples. Lead levels were elevated in urine in 19 people and in hair in 6 people. Cadmium levels were above the limit in 12 people in urine and 2 people in hair, Chromium levels were above the limit in 2 people in urine and 1 person in hair. Aluminum was found in high amounts in the urine of 1 employee. Zinc was elevated in urine in 9 people. Cobalt was above the limit in the urine of 4 people, Arsenic was above the limit in the hair of 7 employees. Nickel was found in the urine of 3 workers. It is very important to take occupational health and safety precautions for welding work, to conduct regular risk analyses, to train and inform workers, and to use and monitor personal protective equipment.