Postmenopozal osteoporozda trigliserit/glikoz indeksi ile kemik mineral yoğunluğu ilişkisinin vertebral kolonun doğal açı değişimine etkisi
The effect of triglyceride/glucose index and bone mineral density relationship on the natural angle change of the vertebral column in postmenopausal osteoporosis
- Tez No: 923176
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, postmenopozal osteoporozda trigliserit/glukoz indeksinin diyabet ve kemik mineral yoğunluğu (KMY) ile olan ilişkisini değerlendirmek ve bu ilişkilerin vertebral kolonun doğal açı değişimi üzerindeki ilişkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Ayrıca bu ilişkinin vertebral kolonun doğal açı değişimine olan etkisi değerlendirilmiştir.Örneklem, dört gruba ayrılmış 140 kadın katılımcıdan oluşmuştur: Kontrol grubu (osteoporozu olmayan postmenopozal, KMY skoru >-2), Osteoporoz grubu, Osteoporozlu diyabet grubu ve Osteoporozu olmayan diyabet grubu.KMY ölçümleri Dual X-Ray Absorbsiyometre (DEXA) kullanılarak yapılmıştır. TyG ise logaritmik bir model kullanılarak trigliserit ve açlık glukoz seviyelerinden hesaplanmıştır. Vertebral kolon açısı sapmaları da ölçülmüştür. Radyolojik görüntüler, TyG ve kemik mineral yoğunluğu verileri 01.01.2020- 30.12.2023 tarihleri arasında osteoporoz tanısı konan postmenopozal kadınlardan retrospektif olarak toplanmıştır. Bulgular, TyG indeksi ile hem diabetes mellitus hem de KMY arasında anlamlı bir korelasyon olduğunu ve postmenopozal osteoporoz hastalarında vertebral dizilimde gözlemlenebilir değişiklikler olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to elucidate the association between the triglyceride/glucose (TyG) index, diabetes mellitus, and BMD in postmenopausal osteoporosis, and to investigate the impact of these interrelations on vertebral column alignment. The sample consisted of 140 female participants stratified into four cohorts: a control group (postmenopausal without osteoporosis, BMD score >-2), an osteoporosis group, a diabetes with osteoporosis group, and a diabetes without osteoporosis group. BMD measurements were obtained via Dual-energy X-ray Absorptiometry (DEXA), while the TyG index was computed from triglyceride and fasting glucose levels using a logarithmic model. Vertebral column angle deviations were also quantified. Data on radiographic imaging, TyG index, and BMD were retrospectively collected from postmenopausal women diagnosed with osteoporosis between January 1, 2020, and December 30, 2023. The findings indicate a significant correlation between the TyG index and both diabetes mellitus and BMD, with observable modifications in vertebral alignment among postmenopausal osteoporosis patients.