Veteriner hekimlerin ve eczacıların tek sağlık kavramı ve antibiyotik direnci konusunda farkındalık durumunun araştırılması
Veterinarians and pharmacists one health concept and antibiotic awareness about resistance investigation of the situation
- Tez No: 923177
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE HOŞGÖR LİMONCU, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYBALA TEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Veteriner Hekimlerin ve Eczacıların Tek Sağlık Kavramı ve Antibiyotik Direnci Konusunda Farkındalık Durumunun Araştırılması Tek Sağlık, insanların, hayvanların ve çevrenin sağlığını dengelemeyi ve optimize etmeyi amaçlayan bir yaklaşımdır. İnsanların, evcil ve vahşi hayvanların, bitkilerin ve daha geniş çevrenin ekosistemlerin sağlığının yakından bağlantılı ve birbirine bağımlı olduğunu kabul eden bu yaklaşım; sağlık alanında farklı disiplinlerden paydaşların iletişim ve işbirliği içerisinde yürüteceği faaliyetlerle antimikrobiyal direnç başta olmak üzere küresel sağlık sorunlarıyla mücadeleyi hedeflemektedir. Bu hedefe ulaşılabilmesi açısından sağlık meslek mensuplarının 'Tek Sağlık' ve antibiyotik direncine ilişkin bilgi düzeyleri ve yaklaşımlarının bilinmesi kritik önem taşımaktaktadır. Bu çalışmada, Türk Eczacılar Birliği 3. Bölge İzmir Eczacı Odası ve Türk Veteriner Hekimleri Birliği İzmir Veteriner Hekimleri Odası üyelerinin; 'Veteriner Hekimlerin ve Eczacıların Tek Sağlık Kavramı ve Antibiyotik Direnci Konusunda Farkındalık Durumunun Araştırılması' amaçlanmıştır. Araştırmanın verileri, iki bölümden oluşan ve katılımcılara çevrimiçi olarak uygulanan veri toplama formu aracılığıyla toplanmıştır. Birinci bölümde sosyodemografik özelliklere ilişkin 6 soru, ikinci bölümde Tek Sağlık ve antibiyotik dirence ilişkin temel bilgi ve eğilimleri saptamaya yönelik 24 soru bulunmaktadır. Veri toplama formu, Şubat-Nisan 2024 döneminde İzmir Eczacı Odası ve İzmir Veteriner Hekimler Odası'na kayıtlı meslek mensuplarına e-posta/sms aracılığıyla iletilmiştir. Çalışmaya 79'u veteriner hekim ve 74'ü eczacı olmak üzere 153 kişi katılmıştır. Katılımcıların %32'si antibiyotik direnci konusunda herhangi bir eğitim almadığını belirtmiştir. Katılımcıların %82.4'ü antibiyotik direncinin başlıca nedenleri arasında gereksiz ve akılcı olmayan antibiyotik reçetelenmesinin olduğunu belirtirken, %48.4'ü hayvancılık ve gıda sektöründe gereksiz antibiyotik kullanımının direnci arttırdığını düşünmektedir. Katılımcıların %20.9'u Tek Sağlık kavramını ilk kez lisans/lisansüstü eğitiminde, %18.3'ü sosyal medyadan, %13.1 meslek içi eğitimlerde duyduğunu bildirmiştir. Katılımcıların %51.6'sı 'Tek Sağlık' konusunda örgün düzeyde, %27.5'i lisans düzeyinde eğitim verilmesi gerektiğini düşünmektedir. Tek Sağlık ve antibiyotik direnci konusunda yapılacak bir eğitime katılmak isteyeceğini belirten katılımcıların oranının %81 olduğu dikkat çekmiştir. Çalışmamız sonucunda veteriner hekim ve eczacıların Tek Sağlık ve antibiyotik direnci konusunda temel bilgi IV düzeylerinin yüksek olmasının yanısıra bu konulara ilişkin daha fazla bilgi edinme eğiliminde oldukları dikkat çekmiştir. Ayrıca katılımcıların antibiyotik direncinin nedenleri ve çözümüne ilişkin Tek Sağlık yaklaşımının önemini büyük ölçüde bildiği gözlenirken, atık ilaç yönetimi ve dirençle mücadele kapsamında yürütülebilecek bireysel/mesleki faaliyetlere ilişkin daha fazla bilgilendirmeye ihtiyaç olduğu sonucuna varılmıştır. Bu çalışmadan elde edilen verilerin, Tek Sağlık yaklaşımını benimsemesi ve antibiyotik direnciyle mücadelede yeni faaliyetlerin planlanmasına fayda sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Investigation of the Awareness of Veterinarians and Pharmacists on the One Health Concept and Antibiotic Resistance“ One Health is an approach aimed at balancing and optimizing the health of humans, animals, and the environment. This approach, which acknowledges the close interconnection and interdependence of the health of humans, domestic and wild animals, plants, and broader ecosystems, targets combating global health issues, particularly antimicrobial resistance, through activities carried out by stakeholders from different disciplines in communication and cooperation within the health field. In terms of achieving this goal, it is critically important to know the knowledge levels and approaches of healthcare professionals towards One Health and antibiotic resistance. This study aims to investigate the awareness of members of the Turkish Pharmacists Association 3rd Region Izmir Pharmacists Chamber and the Turkish Veterinary Medical Association Izmir Veterinary Chamber about the ”One Health Concept and Antibiotic Resistance.“ The data for the study were collected through a two-part online survey applied to participants. The first part consists of six questions regarding sociodemographic characteristics, and the second part includes 24 questions aimed at determining basic knowledge and tendencies related to One Health and antibiotic resistance. The data collection form was sent to healthcare professionals registered with the Izmir Pharmacists Chamber and the Izmir Veterinary Chamber via email/SMS between February and April 2024. A total of 153 individuals participated in the study, of whom 79 were veterinarians and 74 were pharmacists. Of the participants, 32% reported that they had not received any training on antibiotic resistance. 82.4% of the participants indicated that unnecessary and irrational antibiotic prescribing is one of the primary causes of antibiotic resistance, while 48.4% believe that unnecessary antibiotic use in the livestock and food sector increases resistance. 20.9% of the participants first heard about the One Health concept during their undergraduate/postgraduate education, 18.3% through social media, and 13.1% in in-service training. 51.6% of participants believe that formal education on ”One Health" should be provided, and 27.5% think it should be provided at the undergraduate level. Notably, 81% of participants stated they would be willing to attend a training on One Health and antibiotic resistance. As a result of our study, it was observed that both veterinarians and pharmacists have a high level of basic knowledge about One Health and antibiotic resistance, and they are eager to gain more knowledge on these topics. Additionally, it was found that the participants largely recognize the importance of the One Health approach in relation to the causes and solutions of antibiotic resistance, but there is a need for more information on individual/professional activities regarding waste drug management and resistance combating. The data obtained from this study are expected to contribute to the adoption of the One Health approach and to the planning of new activities in the fight against antibiotic resistance.