Ülke menşeinin ülke itibarına katkısı: Yerli otomobilin (TOGG) Türkiye'nin ülke itibarına etkisini iç ve dış hedef kitle değerlendirmeleri üzerinden tespit etmeye yönelik bir araştırma
The contribution of country origin to country reputation: A study to determine the effect of the domestic car (TOGG) on Türkiye's reputation through internal and external target audiences' evaluations
- Tez No: 923318
- Danışmanlar: PROF. DR. HATUN BOZTEPE TAŞKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
İtibar, bireylerin, kurumların ve ülkelerin tarihsel performanslarına ve temel değerlerine dayalı algıları ifade etmektedir. Ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda kalıcı etkileri olan stratejik bir unsurdur. Ulusal düzeyde güçlü bir itibar, ticaret, yatırım, diplomasi ve kültürel tanıtım alanlarında önemli avantajlar sunarken, zayıf bir itibar güven kaybı ve başarısızlıklara yol açabilir. Ülke menşei ise uluslararası ticarette tüketici algılarını yönlendiren ve bir ülkenin genel itibarı ile ilişkilendirilen önemli bir unsur olarak dikkat çekmektedir. Olumlu bir ülke imajı, ürünlerin küresel pazarlarda benimsenmesini artırarak hem ekonomik kalkınmayı destekler hem de ülkenin uluslararası görünürlüğünü ve itibarını güçlendirir. Bu etkileşim, ülke itibarı ile ekonomik başarı arasındaki ayrılmaz bağı gözler önüne sermektedir. Bu çalışma kapsamında, Türkiye'nin yerli elektrikli otomobili TOGG'a yönelik hem iç hem de dış hedef kitlelerin değerlendirmeleri tespit edilmiş; bu bağlamda, TOGG'un Türkiye'nin ulusal ve uluslararası düzeydeki algılanışına ve itibarına nasıl katkı sağladığı incelenmiştir. Araştırma kapsamında nicel ve nitel araştırma yöntemleri bir arada kullanılmıştır. Nicel boyutta iç hedef kitleyi temsil eden 400 Türk vatandaşına anket uygulanmış nitel boyutta ise ülke itibarı açısından dış hedef kitleyi oluşturan katılımcılarla yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu katılımcıların belirlenmesinde Türkiye ile doğrudan ya da dolaylı olarak teması bulunması kriteri temel alınmıştır. Nicel veriler istatistiksel eğilimleri belirken, nitel analiz değerlendirme farklılıklarını ve derinlemesine algıları ortaya koymuştur. Anket tekniği ile elde edilen bulgular, TOGG'un Türkiye genelinde yüksek bir bilinirliğe ve olumlu algılara sahip olduğunu göstermiştir. Katılımcılar, TOGG'u ulusal bir gurur kaynağı ve uluslararası rekabet gücünü artırmaya yönelik bir girişim olarak değerlendirmiştir. Nitel analizde ise diğer ülke vatandaşlarından oluşan dış hedef kitlenin algısının olumlu yönde olduğu, ancak tanıtım ve yenilik stratejilerinin güçlendirilmesi gerektiği vurgulanmıştır. Bu çalışma, TOGG'un yalnızca bir otomobil üretim girişimi değil, aynı zamanda Türkiye'nin endüstriyel yeteneklerini, yenilikçi kapasitesini ve markalaşma gücünü yansıtan bir sembol olduğunu ortaya koymaktadır. Bulgular, TOGG'un ülkenin itibarının artırılmasına önemli katkılar sağladığını göstermektedir. Ancak bu etkinin sürdürülebilirliği, güçlü tanıtım çabalarının uygulanmasına ve yenilikçi stratejilerin geliştirilmeye devam edilmesine bağlıdır.
Özet (Çeviri)
Reputation reflects perceptions of individuals, organizations, and nations based on their historical performance and core values. It is a strategic asset with enduring impacts across economic, social, and cultural domains. At the national level, a strong reputation offers significant advantages in trade, investment, diplomacy, and cultural promotion, while a weak reputation may result in loss of trust and failures. Country of origin emerges as a critical factor influencing consumer perceptions in international trade and is closely linked to a nation's overall reputation. A positive country image not only supports economic development by enhancing the adoption of products in global markets but also strengthens a nation's international visibility and reputation. This interplay underscores the inseparable connection between country reputation and economic success. This study explores how Türkiye's domestic electric car, TOGG, is perceived by both internal and international audiences and analyses its contribution on Türkiye's image and reputation at both national and global scales. The research employs a mixed-methods approach, combining quantitative and qualitative methodologies. Quantitatively, a survey was conducted with 400 Turkish citizens representing the internal audience. Qualitatively, semi-structured interviews were conducted with 33 participants representing the external target audience. The selection of these participants was based on the criterion of having a direct or indirect connection with Türkiye. While quantitative analyses revealed statistical trends, qualitative analyses provided insights into evaluation differences and deeper perceptions. Findings from the survey indicate that TOGG enjoys high recognition and positive perceptions across Türkiye. Participants viewed TOGG as a source of national pride and an initiative aimed at enhancing international competitiveness. Qualitative analysis revealed similarly positive perceptions among the external target audience, albeit with recommendations to strengthen promotional and innovation strategies. This study highlights that TOGG is not merely an automobile manufacturing initiative but also a symbol reflecting Türkiye's industrial capabilities, innovative capacity, and branding power. The findings indicate that TOGG makes significant contributions to enhancing Türkiye's reputation. However, the sustainability of this impact depends on the implementation of robust promotional efforts and the continuous development of innovative strategies.