Zamansal yükün failleri olarak bekleyen göçmenler üzerine etnografik bir araştırma
An ethnographic research on migrants waiting as subjects of temporal burden
- Tez No: 923317
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZET DUYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Felsefe, Sosyoloji, Anthropology, Philosophy, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Beşerî bilimler, 'uzun' dönem anlatılarıyla yapılan çalışmaları her zaman övdü, ancak gündelik hayatta karşılaştığımız bir olayın 'kısa' anında yaşanan belirsizlik, uzun bir bekleyişin ardından gelen tekinsiz umudu ya da reddedildikten sonra sabrın katlanma etkisini bir şekilde görmezden geldi. Bu 'kısa' bir zaman diliminde gerçekleşen olaylar, mültecilerin genel olarak maruz kaldıkları içerme veya dışlama kararlarıyla onları tek başlarına yüzleşmeye bırakır. Böylesine bir belirsizliğin olduğu bir zamanda bir zamansal yükün olduğu söylenebilir. Göçmenlerin bu belirsiz zamanın etkisini ciddiye aldığımızda, göç anlayışımızı ve onu inceleme şeklimizi nasıl değiştirebilir? Bu araştırma, göçmenlerin“bekleme”sürecini zamansal bir olgu olarak incelemektedir. Bu olgular, göçmenlerin belirsizlik, endişe ve umutla nasıl şekillendirdiğini derinlemesine araştırıyor. Bu bağlamında, İstanbul'da gerçekleştirdiğim etnografik saha çalışmasından yola çıktım. 7 Suriyeli, 3 Afgan ve 1 Pakistanlı olmak üzere toplam 11 göçmenle görüşmeler yaptım, görüşmecilerin hayat hikâyelerini derinlemesine konuşma fırsatı buldum. Saha çalışmasını, göçmenlerle yapılan nitel görüşmeler ve derinlemesine mülakatlar aracılığıyla gerçekleştirdim. Araştırma, saha çalışmasıyla elde edilen bulguları etnografik/otoetnografik deneyimleriyle birleştirmektedir. Araştırma bulguları, beklemenin yalnızca bireysel bir deneyim olmadığını, aynı zamanda devlet politikaları ve sosyal yapıların şekillendirdiği çok boyutlu bir süreç olduğunu göstermektedir. Bunun yanı sıra, bekleme süreci göçmenlerin hafızalarında silinmez bir iz bırakmakta ve gelecekle ilgili belirsizlik ve varoluşsal kaygıların bir yükü haline gelmektedir. Bu, devletin zorunlu bekleme uygulamalarıyla daha da derinleşmektedir. Sonuç olarak bu çalışma, bekleme olgusunun göçmenlerin hayatlarında nasıl yer aldığını derinlemesine gözlemleyerek göç araştırmalarına zamansallık perspektifinden katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Humanities have always praised the study of 'long' term narratives, but have somehow ignored the uncertainty of the 'short' moment of an everyday event, the uncanny hope that comes after a long wait, or the enduring effect of patience after rejection. Events that happen in this 'brief' moment leave refugees to face alone the decisions of inclusion or exclusion to which they are generally subjected. One could say that there is a temporal burden at a time of such uncertainty. When we take seriously the impact of this uncertain time for migrants, how might it change our understanding of migration and the way we study it. This research examines the“waiting”process of migrants as a temporal phenomenon. It explores in depth how these phenomena are shaped by migrants' uncertainty, anxiety and hope. In this context, I draw on the ethnographic fieldwork I conducted in Istanbul. I interviewed a total of 11 migrants, seven Syrians, three Afghans and one Pakistani, and had the opportunity to discuss their life stories in depth. I conducted the fieldwork through qualitative interviews and in-depth interviews with migrants. The research combines the findings of the fieldwork with ethnographic/autoethnographic experiences. The research findings show that waiting is not only an individual experience, but also a multidimensional process shaped by state policies and social structures. In addition, the waiting process leaves an indelible mark on migrants' memories and becomes a burden of uncertainty and existential anxieties about the future. This is further deepened by the state's mandatory waiting practices. As a result, this study contributes to migration research from the perspective of temporality by observing in depth how the phenomenon of waiting takes place in the lives of migrants.